József Nagy: Most-Híd chcel využiť tunel, Smer využíva kompu na tunelovanie

Kontrakt za 25-50 miliónov na kompu sa dal nahradiť prestavbou existujúceho, verejnosti neznámeho tunela pod vodným dielom, prejazdný non-stop a bez rizika počasia. Stál by len 2,3 milióna. V roku 2012 už to mali pripravené, len nová vláda v tom nepokračovala.

Ku kauze okolo kompy na vodnom diele Gabčíkovo sa vyjadril bývalí minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd), ktorého riaditeľ VV napadol, že nič neurobil v prospech občanov odrezaných vodným dielom.

Podľa dnešného europoslanca za Most-Híd 50 miliónová kompová kauza je zrejme najväčšia sprenevera tejto vlády. (Interblue 47 miliónov). Slabou útechou je pre neho, že predražená kompa premáva práve v jeho regióne, na Žitnom ostrove. Na margo včerajšieho otvoreného listu, kde starostovia z okolitých obcí pochvaľujú predraženú kompu uviedol:

“Musí byť neuveriteľný tlak Smeru na starostov odrezaných obcí, ak takto musia obhajovať túto zlodejinu. Zrejme sú vydieraní tým, že prevádzka kompy sa môže obmedziť resp. pre škandál s verejným obstarávaním môžu zostať úplne bez kompy.”

Podľa bývalého ministra za Most-Híd nie je pravda, že Smer vyriešil problém s prechodom cez rieku obyvateľom odrezaných obcí. 

Za čias Radičovej vlády v roku 2012 Nagy pripravoval prestavbu doteraz verejnosti neznámeho tunela pod vodným dielom, ktorý pôvodne mal slúžiť na prevod presakovej vody na pravú stranu zdrže do starého koryta Dunaja. Lenže 20 rokov prevádzky ukázalo, že presaku je len 10% oproti projektu pre prirodzené utesnenie hrádzí. Preto podľa odbroníkov je možné dve z piatich kanálov tunela prestavať na dopravné využitie. Vtedajší minister Nagy dal správcovi toku Slovenského vodohospodárskeho podniku š.p. vypracovať štúdiu a cenový odhad. Každý kanál má rozmery 4,5m x 2,5m, celá prestavba aj s výjazdovými komunikáciami, vetraním a osvetlením by vyšla na 2,3 milióna Eur. A dnes by už mohlo slúžiť pre osobné autá, nižšie dodávky či sanitky pre bezpečnú prepravu bez ohľadu na poveternostné podmienky.

“Dlho som nerozumel, že nové vedenie Vodohospodárskej výstavby prečo ignoruje toto rukolapné a lacné riešenie, ktoré by prinieslo pre obyvateľov odrezanej časti Žitného ostrova komfort a bezpečnú prepravu. Teraz je mi už jasné. Ak je tunel, netreba kompu!

Riešenie sme vtedy prerokovali s vodohospodármi a takisto s obyvateľmi a so starostami, ktorí boli nadšení. Dnes budú zrejme všetci pod tlakom. Už počujem odborníkov, že aké by malo otvorenie tunela vodohospodárske, protiteroristické či možno aj vojensko-obranné bezpečnostné riziká a preto aspoň 15 rokov sa to nesmie otvoriť verejnosti. 

Kým neskončí 50 miliónová zmluva o prevádzke kompy.

 

Megosztás: