Árpád Érsek: Medzivládne dohody Slovenska a Maďarska sa vyprázdňujú

Na budapeštianskom summite maďarskej a slovenskej vlády, ktorý sa konal takmer pred rokom (2. júla 2013), premiéri oboch krajín podpísali dohodu o rozvíjaní siete verejných komunikácií, ktoré Slovensko a Maďarsko spájajú.
„Táto dohoda medzi Robertom Ficom a Viktorom Orbánom sa týkala 25 cestných komunikácií, okrem iných aj vybudovania mostov na rieke Ipeľ,“ pripomenul na dnešnej tlačovej besede poslanec NR SR za Most-Híd, Árpád Érsek.
Podľa slov Érseka, premiéri v tejto súvislosti podpísali aj Memorandum o spolupráci, ktoré ratifikoval aj slovenský parlament. „Na základe tohto dokumentu sa mali vybudovať cestné mosty, ktoré by s maďarskou stranou spájali viaceré slovenské obce. Koncom februára tohto roku však zo sekretariátu zástupcu štátneho tajomníka pre zahraničné veci Úradu predsedu vlády Maďarska prišiel na Slovensko list, že realizácia cestných mostov na Ipli medzi obcami Pastovce – Vámosmikola, Chľaba – Ipolydamásd a Vyškovce nad Ipľom – Tésa, sa medzičasom stala nemožnou, “ upozornil poslanec strany Most-Híd s tým, že táto nedotiahnutá dohoda bude mať na život občanov tohto regiónu negatívny dopad.
„Ani na Dunaji kompa a most nie je to isté, kompou nikdy nenahradíte komunikáciu. Navyše, na Ipli je prítomnosť mosta nevyhnutnosťou, pretože umiestniť na tejto rieke kompu je nemožné. Takže v prípade Ipľa sa opäť dostaneme do situácie, keď na to doplatia najmä občania tohto aj tak znevýhodneného regiónu. Vyzývam preto vládu, aby bezodkladne našla spôsob, ako zrealizovať dohodu s maďarskou stranou tak, aby občania žijúci v obciach pri rieke Ipeľ mohli konečne využívať plnohodnotnú komunikáciu cez rieku,“ vyhlásil Árpád Érsek, ktorý dodal, že neriešenie aktuálneho stavu poukazuje na laxný prístup vlády k potrebám občanov.
zdroj: most-hid.sk

Zdielať: