Árpád Érsek: Pre vládu je školský zákon asi Svätým písmom

Poslanci Smeru nechcú odbremeniť pedagógov ani rešpektovať vôľu občanov deklarovanú v referende.

 

Opäť sa potvrdilo, že vláda nemá záujem podporiť ani novely zákonov, ktoré by priamo či nepriamo pomohli občanom Slovenskej republiky. Poslanci Most-Híd neuspeli v parlamente ani s jedným z dvojice návrhov, ktorými chceli zjednodušiť a zefektívniť vyučovanie v národnostných školách, respektíve chceli zabezpečiť, aby vláda rešpektovala vôľu občanov, ktorú vyjadria v úspešnom referende.

 

V prvom prípade poslanci Most-Híd - Árpád Érsek, Béla Bugár a László Sólymos - chceli novelizovať školský zákon tak, aby boli zohľadnené osobitosti výchovy a vzdelávania detí a žiakov v tých školách, v ktorých sa vyučuje v jazyku národnostných menšín. Ide totiž základné, Ústavou SR garantovaného právo. „Zdá sa, že pre Smer je školský zákon Svätým písmom. Novelou sme chceli iba uľahčiť prácu pedagógov a zefektívniť vyučovací proces v národnostných školách. Novela pritom nijako nemenila pôvodnú koncepciu sústavy škôl a školských zariadení v Slovenskej republike, ako aj súčasný systém fungovania výchovy a vzdelávania detí a žiakov v týchto školách a školských zariadeniach," povedal Árpád Érsek.  

 

Vláda v parlamente nepodporila ani novelu zákona o obecnom zriadení, ktorú predložili poslanci NR SR - Árpád Érsek, Gábor Gál a Elemér Jakab - zo strany Most-Híd. Most-Híd novelou reagoval na situáciu s Tešedíkovom, keď vláda neodsúhlasila zmenu názvu na Pered, hoci sa za to vyslovili obyvatelia obce v úspešnom referende. „"Vôľu občanov musí rešpektovať akákoľvek vláda. Je veľmi smutné, že aj túto našu novelu poslanci Smeru zmietli zo stola," dodal poslanec NR SR za stranu Most-Híd, Árpad Érsek. 

 

Zdielať: