Ľudová platforma: Dohodli sa na sprísnení financovania strán

Strany Ľudovej platformy KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS sa dohodli na spoločnej príprave návrhu, ktorým chcú sprísniť kontrolu financovania politických strán. Platný by mohol byť do roka. O návrhu chcú rokovať aj s najsilnejšou stranou Smer-SD. Ako povedal dnes na tlačovej besede člen predsedníctva Mosta-Híd Gábor Gál, kontrola financovania strán musí byť efektívnejšia a zákon musí byť vykonateľný. Kontrolu nad financovaním by preto zverili Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ).

Ľudová platforma tiež navrhuje vytvorenie volebného fondu pre strany a jednotlivcov, v ktorom by sa sústredili peňažné i nepeňažné dary alebo služby od tretích osôb. Informácie by sa zverejňovali na webe. „Je potrebné, aby strany mohli financovať kampaň výlučne len z osobitného účtu – volebného fondu, ktorý by podliehal osobitnej kontrole,“ povedal Gál. Dar pre stranu musí byť podľa neho identifikovateľný, aby aj verejnosť dokázala posúdiť, v akej výške je dar. Ambíciou je podľa Gála vytlačiť sivú ekonomiku zo strán a teda ak by strany aj prijali čierne peniaze, nedokázali by ich použiť.
Ak niekto poruší zásady financovania, sankcie musia byť podľa Gála reálne. Netrestali by sa len strany, ale aj jednotliví kandidáti. „Išlo by nielen o finančné sankcie. Najprísnejšou sankciou by bolo zrušenie politickej strany,“ povedal s tým, že zostalo niekoľko otvorených otázok, napríklad podnikanie strany alebo prenájom straníckych kancelárií poslancom strany.
Podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára existuje dohoda na šiestich akceptovateľných okruhoch. Jeden sa podľa neho v súčasnosti nedá riešiť, lebo spoločnosť nie je na to pripravená. Podľa neho je potrebné zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť za nekalé nakladanie s financiami politickej strany, teda nezákonné financovanie politickej strany. Platforma tiež navrhuje zrušiť časové obmedzenie volebnej kampane. Monitorovaným obdobím by bolo obdobie od vyhlásenia volieb až do dňa konania volieb.
Korupcia podľa predsedu KDH Jána Figeľa oslabuje každú demokraciu. Oslabuje vymožiteľnosť práva a má aj etické dopady, preto je potrebné sprísnenie kontroly financovania strán.
Strany sa pred voľbami zaviazali, že do roka od nástupu nového parlamentu sprísnia pravidlá financovania. Pod záväzok sa podpísali Smer-SD, KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS, OĽaNO, SMK a 99%. Ak by politici sľuby naplnili, mala by sa kontrola príjmov a výdavkov strán presunúť z Národnej rady SR a ministerstva financií na nestranný kontrolný orgán, ktorý by vyžadoval ich deklarovanie nielen od strán, ale aj od kandidátov, a to vrátane lokálnych volieb. Strany by mali tiež sprísniť dozor nad politickými výdavkami tretích osôb, či zvýšiť sankcie za porušenia zákona. Rozšíriť by sa mali majetkové priznania.
Zdroj: SITA

Zdielať: