Štát chce predávať lesy ako za divokej privatizácie, tvrdí Simon

Filozofia predaja lesných pozemkov na Slovensku pripomína éru divokej privatizácie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. Vo svojom vystúpení narážal na návrh novely zákona o pozemkových spoločenstvách, ktorú parlament posunul do druhého čítania.

Podľa návrhu novely pokiaľ niektorý z vlastníkov pozemkov v pozemkovom spoločenstve, kde má účasť Slovenský pozemkový fond (SPF), prejaví záujem o kúpu, SPF mu svoj podiel môže predať na splátky počas obdobia 10 rokov. Simonovi sa nepáči to, že novela neupravuje každoročnú výšku splátky, ktorú bude musieť kupec za pôdu zaplatiť. Keďže kupujúci môže pôdu splácať v priebehu celej dekády, jedna splátka by sa podľa Simona mala pohybovať minimálne na úrovni jednej desatiny z kúpnej ceny. "Keď ide o lesné pozemky, tak príjem z predaja dreva je pravidelne každý rok." zdôvodnil Simon. Rovnaký princíp predaja prebiehal podľa Simonových vyjadrení za Mečiarovej vlády. "Darovali sme funkčný závod aj so skladovými zásobami niekomu s tým, že ten, kto to kupuje, to možno raz zaplatí," uviedol Simon. Nechce, aby SPF čakal na príjmy z predaja pôdy, zatiaľ čo jej majiteľ z nej bude generovať stabilné príjmy.
Simon taktiež kritizoval to, že pokiaľ budú pozemkové spoločenstvá musieť mať právnu subjektivitu, na rozhodovanie s nakladaním majetku bude stačiť jednému vlastníkovi získať 50-percentný podiel a jeden hlas. "Ostatní nebudú môcť robiť vôbec nič," dodal. Simon chce zachovať filozofiu spoločného nakladania s majetkom, to znamená, že SPF ponúkne pôdu pozemkovému spoločenstvu ako celku. "Tým pádom keď má niekto jednu desatinu, aj po kúpe bude mať iba jednu desatinu, len výmera sa zvýši," dodal Simon.
Zdroj: SITA

Zdielať: