9 x šancu pre mladých podporil aj Árpád Érsek

Opozícia, vrátane poslanca Most-Híd, Árpáda Érseka, vypracovala balík zákonov, ktorým reaguje na alarmujúce výsledky OECD 2012.
Podľa výsledkov OECD 2012 je nezamestnanosť mladých ľudí vo veku 15-24 rokov na Slovensku 34 % a neaktívnych mladých v tomto veku 18,7 %. Čerství absolventi stredných a vysokých škôl sa na Slovensku dostávajú do začarovaného kruhu – sú bez praxe a ich šanca zamestnať sa bezprostredne po opustení škôl, je mizivá.
Hrozivú situáciu potvrdzuje aj údaj zverejnený vládou v Stratégii SR pre mládež na roky 2014 – 2020, podľa ktorého chce 70 percent mladých odísť zo Slovenska. Zlepšeniu uplatnenia mladých ľudí na trhu práce má pomôcť práve balík zákonov, ktorý spoločne predložili piati poslanci opozície: Balíček deviatich zákonov spoločne do parlamentu predkladajú Árpád Érsek (Most-Híd), Michal Beblavý (nezaradený), Martin Fronc (KDH), Martin Poliačik (SaS) a Jana Žiťňanská (nezaradená).
Predložený balík zákonov by mohol byť efektívnym riešením pre lepší život mladých žijúcich na Slovensku. „Mladí ľudia predstavujú budúcnosť tejto krajiny a preto je dôležité vytvoriť im také podmienky, aby nemuseli svoje uplatnenie hľadať za hranicami Slovenska,“ povedal Árpád Érsek.
9 x šanca pre mladých:
1. Absolventská prax ako krok k skutočnému zamestnaniu – štátne financovanie podmieniť zamestnávaním aspoň časti absolventov
2. Povinná prax u skutočných zamestnávateľov pre žiakov stredných odborných škôl
3. Vo verejnom sektore uznávanie aj praxe získanej počas štúdia v rámci živnosti
4. Podpora zamestnávania absolventov – zníženie odvodov pre zamestnávateľa (ako u dlhodobo nezamestnaných)
5. Informácie pre žiakov, študentov a rodičov o platoch a miere nezamestnanosti absolventov stredných a vysokých škôl podľa škôl a odborov
6. Reálne zaviesť prakticky orientované bakalárske študijné programy
7. Podpora zamestnávania bakalárov vo verejnom sektore
8. Skrátenie dĺžky povinnej praxe pre právnické profesie na 3 roky
9. Zrovnoprávnenie dlžníkov vo Fonde na podporu vzdelávania s ostatnými dlžníkmi

Zdielať: