Andrej Hrnčiar: Koľko tragédií sa má ešte stať, aby Smer zasiahol?

Útoky psov na iné zvieratá a na ľudí sú čoraz častejšie. Aspoň raz mesačne sa o takýchto prípadoch dozvedáme z novín a televíznych správ. Poslanec NR SR Andrej Hrnčiar sa pýta poslancov Smeru, dokedy sa chcú ešte nečinne prizerať a koľko tragédií sa má ešte stať, aby sa rozhodli tento problém riešiť legislatívnou cestou?

Poslanci NR SR Andrej Hrnčiar a Gabriel Csicsai v máji tohto roka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý mal trestať nezodpovedných majiteľov psov. Poslanci Smeru vtedy túto novelu nepodporili, stále je teda platná tá legislatíva, ktorá hovorí o podmienkach chovu a držania psov, nerieši však problém nezodpovedných majiteľov psov. „Aj dnes som sa v novinách dočítal o útoku psa na druhého psa, ktorý neprežil. Len zázrakom sa nestalo nič malému dieťaťu, ktoré bolo pri útoku taktiež prítomné,“ – hovorí poslanec NR SR a dodáva, že toto nie je prvý prípad, o ktorom  sa dopočul. „Aj ombudsmanka Most-Híd dostala podnety, ktoré sa týkali útokov psov. V jednom prípade išlo o napadnutie človeka psom. Obeť útoky utrpela ťažké zranenie, podala trestné oznámenie na majiteľa psa, ale súd prehrala a odškodného sa nedočkala. V inom prípade napadol pes psa jednej pani, a spôsobil zvieraťu ťažké zranenia. Pani minula nemalé peniaze na záchranu svojho psa a podala podnet na políciu, aby konali, keďže je známe, že ten pes, ktorý zaútočil, chodí po okolí bez náhubku a občas aj bez vodítka. Spravodlivosti sa ani jedna obeť nedočkala.“ Podľa Hrnčiara sa tak mohlo stať kvôli tomu, že nezodpovedných majiteľov nie je možné podľa žiadneho platného zákona potrestať. 
Andrej Hrnčiar upozorňuje, že ak sa táto problematika nezačne čím skôr riešiť, môže to mať tragické následky. Novelou zákona sa síce majitelia psov nezačnú okamžite správať zodpovednejšie, ale ľudia, ktorí sa stanú obeťami psích útokov budú mať väčšiu istotu, že sa celý prípad nezmetie pod koberec a zodpovední budú potrestaní. A to bude motivovať aj nezodpovedných majiteľov psov. 

Zdielať: