Áprád Érsek: Súkromní dopravcovia na železnici šetria občanom peniaze a zvyšujú ich komfort

Súkromný prepravca na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno dopravil dvakrát viac cestujúcich ako predtým štátna spoločnosť.

A navyše, súkromný prepravca dokázal, že za nižšiu cenu vie poskytnúť vyšší komfort. Povedal dnes pred novinármi poslanec NR SR za Most-Híd, Árpád Érsek. Po viac ako dvojročnom pôsobení súkromného železničného prepravcu na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno sa totiž podľa jeho slov ukázalo, že liberalizácia železničnej dopravy na Slovensku, je jednoznačne v prospech občanov.

„Čísla hovoria za všetko: súkromný prepravca na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno od marca 2012 za prvý rok svojho pôsobenia dopravil 1,5 milióna ľudí, čo je dvakrát viac ako rok predtým štátna spoločnosť. Navyše, na trati vypravil dvakrát viac spojov, linky premávajú častejšie,“ vysvetlil Árpád Érsek, ktorý je presvedčený, že v trende liberalizácie železničnej dopravy na Slovensku, by sa malo pokračovať.

„ Občanom musíme dať možnosť, aby sa slobodne rozhodli a sami si vybrali, či využijú služby štátneho alebo súkromného dopravcu,“ upozornil poslanec strany Most-Híd s tým, že od vlády očakáva, aby kvalitnejšia a cenovo výhodnejšia železničná doprava mohla byť využívaná čo najväčším počtom ľudí.  „Oceňujem, že od decembra by mal súkromný dopravca zabezpečovať aj vlakové spojenie na jednej z ťažiskových železničných osí Bratislava-Žilina-Košice. Práve preto, že to  vie byť lacnejšie, pohodlnejšie a efektívnejšie, je nevyhnutné, poskytnúť možnosť prevádzkovať súkromnými dopravcami aj malé lokálne – regionálne trate, ktorými sa cestujúci môžu dostať k hlavným železničným ťahom,“ vysvetlil Árpád Érsek, s tým, že súkromným prepravcom je potrebné dať príležitosť, dať im región a zmluvne podchytiť všetko, čo budú zabezpečovať v prospech občanov.  „Je samozrejme nutné zosúladiť aj grafikony, zlepšiť dopravnú obslužnosť, aby aj sa ľudia z odľahlejších obcí, rovnako ako tí z miest, mohli rýchlo, bezpečne a komfortne dopraviť do cieľa.“

Poslanec strany Most-Híd pripomenul aj to, že podnikanie Železničnej spoločnosti Slovensko bolo za minulý rok v strate vyše 7 miliónov eur: „Dlhodobo sa potvrdzuje, že táto štátna spoločnosť nevie efektívne hospodáriť, pričom občanovi nedokáže ponúknuť výhodnú cenu ani primeranú kvalitu.“

Zdielať: