Árpád Érsek: Budem rád, keď sa reálne naplnia sľuby ministra dopravy. Na ťahu je Slovenská správa ciest

Érsek Árpád, a Híd parlamenti képviselője
Vývoj ostatných týždňov potvrdzuje, že nutná potreba postaviť rýchlostnú cestu R7, po ktorej volajú dotknutí starostovia sa vďaka občianskym aktivistom a poslancom strany Most-Híd dostala z mŕtveho bodu.

Teraz už možno reálne dúfať, že po nevyhnutných a neraz značne zdĺhavých prípravných prácach sa skutočne začne výstavba prvých dvoch úsekov cesty, ktorá tu už roky chýba. Samozrejme aj naďalej pozorne sledujeme prípravy výstavby, ale popri tom sa zameriavame aj na ďalšie dôležité otázky.

Koncom januára tohto roku sme si vypočuli správu o výstavbe ciest od ministra dopravy, Jána Počiatka, na stretnutí v Čilistove. Opäť som ministra rezortu dopravy upozornil na fakt, že cesta I/63, hlavne na úseku Bratislavou – Rovinka, je nie len prepchatá, ale aj životu nebezpečná. Minister nám prisľúbil zmiernenie situácie na spomenutom úseku a svoje slovo aj dodržal. Vedenie Slovenskej správy ciest nás už informovalo, že s výstavbou odbočovacích pruhov v Rovinke, Dunajskej Lužnej a Šamoríne začnú už počas letných prázdnin, keďže v tom čase je premávka menej frekventovaná. Ide o úpravy, ktorými sa zvýši bezpečnosť pre chodcov.

Počas obdobia, keď bol Most-híd v pravicovej koalícií sa nám podarilo sprevádzkovať železničnú linku RegioJet medzi Bratislavou a Komárnom. Rastúci počet cestujúcich, aj napriek menším problémom (meškanie spoja, nielen kvôli snehovým búrkam), svedčí o tom, že doprava je rýchlejšia a komfortnejšia. Avšak z viacerých obcí sa nám starostovia, a nielen tí, sťažujú, na nedostatok parkovacích miest pri železničných staniciach medzi ktorými RegioJet premáva. Ako som zistil, takmer každé zastupiteľstvo dotknutej obce by si rado odhlasovalo vybudovanie pevných parkovacích plôch. Problémom je však to, že predmetné nehnuteľnosti priľahlé k železničnej trati sú vo vlastníctve Železničnej spoločnosti Slovenska.

Želám si iniciovať, aby si tieto plochy aspoň na dlhšiu dobu mohli obce prenajímať od štátneho železničného prepravcu. Obce by si vďaka menšej investícii mohli vytvoriť pohodlnejšie parkovanie popri železničných tratiach, v blízkosti dotknutých železničných staníc.

Dúfam, že sa toto moje želanie stane čo najskôr realitou. Podobne, ako pri mojej iniciatíve vybudovať cyklotrasy pri Lehniciach, Michale na Ostrove, Kvetoslavove a ostatných obciach, kde je železničná stanica ďalej od obývaných častí. Pripomínam, že nie je ťažké získať prostriedky z eurofondov na takéto a podobné investície. Ako hovoria Nemci: Kleine Fische, gute Fische. Takto rozmýšľajú aj Maďari – aj malá ryba je ryba. Dúfam, že o spomenutých iniciatívach budú v tomto duchu rozmýšľať aj občania Žitného ostrova. 

Blog bol zverejnený na stránke denníka SME.

Zdielať: