Árpád Érsek: Miestne referendá by mali byť záväzné

Podľa poslanca strany Most-Híd Árpáda Érseka sa za uplynulé štyri roky uskutočnili viaceré miestne referendá, ktorých výsledky neboli vládou rešpektované.

Nedávne referendum v Gabčíkove, aj to pred takmer štyri rokmi v obci Tešedíkovo, boli platnými referendami, avšak výsledky neboli brané v úvahu súčasnou vládou, ktorá sa rozhodla po svojom. Podľa poslanca Érseka je preto potrebné zmeniť zákon týkajúci sa referenda. „Na jednej strane by malo byť jasne stanovené, čoho sa môže miestne referendum týkať. Na strane druhej, ak je referendum platné, tak by malo byť jednoznačne záväzne,“ vyhlásil Érsek. Zároveň pripomenul, že tieto návrhy má strana zapracované vo svojom programe Občianska vízia.

Poslanec Érsek ešte v roku 2013 interpeloval ministrov Maďariča a Kaliňáka ohľadom implementácie výsledkov referenda v Tešedíkove. „Ministerstvá však odmietli rešpektovať vôľu občanov Tešedíkova a nezmenili názov obce Tešedíkovo na Pered,“ doplnil Érsek. Preto je podľa neho potrebné zmeniť po voľbách zákon o referende.

Interpelácie sú k zhliadnutiu v prílohe.

Dokumenty na stiahnutie: 
PrílohaVeľkosť
Image icon 001kalinak.jpg526.47 KB
Image icon 002kalinak.jpg269.54 KB
Image icon 003kalinak.jpg307.83 KB
Image icon 001madaric.jpg381.49 KB
Image icon 002madaric.jpg513.65 KB
Image icon 003madaric.jpg364.48 KB
Zdielať: