Béla Bugár: Čiastkové zmeny justícii nepomôžu, návrh Smeru v tejto podobe nepodporíme

Návrh ústavnej novely, ktorou chce vládny Smer naštartovať zmeny v justícii, Most-Híd nepodporí. Vyhlásil to predseda strany Béla Bugár, ktorý sa v tejto súvislosti dnes stretol s predsedom NR SR, Pavlom Paškom. Ako Bugár povedal, vládnu novelu ústavy, v podobe ako ju navrhol Smer, nemôže Most-Híd podporiť z viacerých dôvodov.
„Tento návrh neobsahuje systémové zmeny, ktoré by pomohli vyčistiť súdnictvo či odstrániť súdne prieťahy,“ priblížil predseda Most-Híd hlavné dôvody, pre ktoré jeho strana ústavnú novelu ohľadne súdnictva nepodporí.
„V návrhu novely sú veci, ktoré vnímame ako pozitívne. Nevieme si ale napríklad predstaviť, že v súdnej rade by mal sedieť člen vlády. Tiež nám prekáža, že sa v novele píše o nejakej nezávislej verejnej kontrole súdnictva, ktorú by zabezpečovala Súdna rada SR. Most-Híd má inú predstavu o takejto verejnej kontrole. Myslíme si, že táto ústavná novela je len akýmsi zrýchleným krokom, ktorý by slovenskému súdnictvu skôr poškodil. Zaviedli by sa ňou len čiastkové zmeny, ktorými by sa napokon očakávania občanov od zmien v justícii nenaplnili,“ zdôraznil Béla Bugár.
Ako dodal, Most-Híd chce jednoznačne prispieť k lepšiemu fungovaniu justície. „Myslíme si však, že na túto citlivú a dôležitú tému sú potrebné ďalšie rokovania a preto teraz tento návrh novely nemôžeme podporiť ani podpísať,“ uzavrel predseda Most-Híd, Béla Bugár.
Zdroj: most-hid.sk

Zdielať: