Béla Bugár k vyradeniu desiatich návrhov opozície, o ktorom rozhodol vládny Smer-SD

Béla Bugár, predseda strany Most-Híd
Podľa predsedu strany Most-Híd bolo prvýkrát v histórii dotknuté právo poslanca NR SR predkladať návrhy zákonov a oboznamovať s ich obsahom parlament.

Vládny Smer v utorok (9. septembra) vyradil z programu schôdze parlamentu až desať návrhov zákonov, ktoré predložila opozícia. Štátostrana ich totiž považuje za súčasť kampane pred komunálnymi voľbami, ktorú budú v novembri. Jana Laššáková, šéfka klubu Smeru presadila, aby sa o návrhoch hlasovalo až po voľbách.

Tento krok vládnej strany je však podľa opozície porušovaním ústavného práva poslanca navrhovať zákony. Predseda strany Most-Híd Béla Bugár na spoločnej tlačovej besede v stredu (10.septembra) hovoril o aj tom, že dôvody, pre ktoré Smer návrhy opozície z progamu schôdze vyradil sú vágne a diskriminačné.

„Za 24 rokov, čo som v politike, sa toto ešte nestalo,“ povedal v stredu pred novinármi Béla Bugár. „Je pravda, že základný zákon NR SR číslo 350 dáva možnosť presunúť bod programu na ďalšiu schôdzu. To sa aj robilo a toto sa využíva aj vtedy, keď prípadne o tom zákone treba ešte rokovať. Alebo vtedy, keď vôľa väčšiny takýmto spôsobom oddiali prerokovanie zákona,“ vysvetlil predseda strany Most-Híd s tým, že doteraz nikdy nebolo dotknuté právo poslanca predkladať návrh zákona a oboznamovať so samotným návrhom, obsahom zákona poslancov, parlament. „Teraz bolo toto právo prvýkrát dotknuté: body boli vyradené a nie presunuté. A odôvodnenie, že vyradili body, ktorými by si niektorí poslanci mohli robiť predvolebnú kampaň je vágne a diskriminačné,“ upozornil Béla Bugár.

Predseda Most-Híd tiež pripomenul, že napríklad poslanci NR SR za Smer-SD Richard Raši či Igor Choma, pri ktorých vieme, že v nadchádzajúcich voľbách kandidujú na primátorov, takisto predložili svoje návrhy. A tie vyradené z programu septembrovej schôdze neboli. „Takže toto odmietame a samozrejme naďalej budeme rozmýšľať, ešte aké kroky pripravíme.“  

Na otázku novinárov, že čo to bude znamenať, keď opoziční poslanci odignorujú aj tajné hlasovanie o odvolávaní člena Súdnej rady SR, predseda strany Most-Híd uviedol: „Aspoň vieme: Smerácki poslanci idú hlasovať, smerácki poslanci zase budú čistiť súdnictvo a to je ich zodpovednosť. Je to identifikovateľné a tým pádom hocikedy v budúcnosti môžeme povedať, že áno, oni sú zodpovední za ten stav, ktorý sa vytvára v súdnictve.“

 

Zdielať: