Béla Bugár: Kongres Európskej ľudovej strany bol inšpirujúci

Predseda Most-Híd v rozhovore hodnotí nedávny kongres najsilnejšej a najväčšej európskej strany. 
V dňoch 6.-7.marca ste sa zúčastnili na kongrese Európskej ľudovej strany (EPP), o čo vlastne išlo?
EPP je najväčšou a najsilnejšou rodinou európskych strán a strana Most-Híd je jej členom. Pred tohtoročnými voľbami do Európskeho parlamentu, mala EPP volebný kongres, na ktorom nielen potvrdzovala vo funkcii svojho predsedu Josepha Daula, ale aj ako jediná z európskych strán mala primárky, v ktorých si delegáti volili kandidáta EPP na predsedu Európskej komisie. Zvolený bol Jean-Claude Juncker, dlhoročný luxemburský premiér, ktorý porazil francúzskeho eurokomisára Michela Barniera.
Čo táto voľba znamená pre EPP a pre nadchádzajúce eurovoľby?
Znamená to, že EPP bude do volieb viesť silný líder, keďže ide o veľmi skúseného a známeho politika v celej Európe. Do kampane ide s jasnou víziou dokázať, že EÚ nie je len fenoménom z minulosti, ale že potrebujeme ju aj do budúcnosti. Tiež je veľmi kompetentný v európskych ekonomických otázkach, ktoré momentálne patria medzi tie najdôležitejšie, keďže bol dlho aj predsedom Eurogroup – skupiny ministrov financií Eurozóny.
Čo boli ďalšie hlavné témy kongresu?
Hlavnou témou kongresu boli eurovoľby, diskutovalo sa o volebnom programe EPP, ktorý sa následne schválil a tiež sa prijalo niekoľko rezolúcií. Samozrejme okrem eurovolieb bola témou aj situácia na Ukrajine, o ktorej hovoril líder strany UDAR Vitalij Kličko a bývalá ukrajinská premiérka Júlia Tymošenková, ktorá bola nedávno prepustená z väzenia. V príhovoroch obaja poďakovali stranám patriacim do EPP, že ich v boji za slobodu a demokraciu neustále podporujú.
Ste novou stranou v EPP, ako ste boli na kongrese prijatí a aká bude vaša ďalšia spolupráca v rámci tejto strany?
Strana Most-Híd je síce novou stranou v EPP, prijali nás len v novembri 2013, avšak musím povedať, že v nej máme veľmi dobré meno a dobré kontakty. Potvrdilo sa to aj na bilaterálnych stretnutiach, ktoré som absolvoval napríklad s predsedom TOP09 Karlom Schwarzenbergom alebo predsedom rakúskej ÖVP a vice-kancelárom Michaelom Spindeleggerom. Obaja ponúkli našej strane spoluprácu a podporu nielen v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu, ale aj do budúcnosti. V EPP si veľmi cenia aj to, že ideme do eurovolieb so silnými lídrami, na ktorých čele stoja dvaja bývalí ministri Zsolt Simon a József Nagy a skúsený a uznávaný politik František Šebej.
 

)
Zdroj: most-hid.sk

Zdielať: