Béla Bugár: Grécki politici urobili všetko preto, aby stratili dôveru Európy. Musia urobiť veľa, aby ju získali späť!

Podľa predsedu Most-Híd Bélu Bugára je dnešná dohoda len svetielkom na konci tunela, keďže nestačí z gréckej strany len prijať reformné zákony, ale aj dôsledne ich implementovať.

Zvyšovanie daní, zmena veku odchodu do dôchodku, privatizácia sú len niektoré opatrenia, ktoré musí grécka vláda v najbližších dňoch prijať. Podľa Bugára však efekt týchto opatrení nemusí byť vôbec účinný, pokiaľ zlyhá ich uskutočňovanie v každodennom živote. „Grécku nepomôže zvýšenie sadzby dane, pokiaľ radikálne nezlepší výber daní v krajine. Takisto im nepomôže zmena veku odchodu do dôchodku, pokiaľ bude naďalej existovať vysoké množstvo výnimiek,“ vyhlásil Béla Bugár. Podľa neho je potrebné prijať množstvo systémových opatrení, ako aj výrazne zlepšiť fungovanie gréckych inštitúcii. „Dôvera v Grécku je veľmi oslabená a bude veľmi ťažké získať ju späť,“ dodal Bugár.

Súčasná vláda Tsiprasa podľa neho ukázala, kam vie doviesť krajinu bezbrehý populizmus. „Kým pred niekoľkými týždňami grécka vláda odmietala podmienky veriteľov, dokonca si to nechala potvrdiť aj referendom, tak dnes bola nútená prijať ešte tvrdšie podmienky,“ uviedol Bugár. Podľa neho musí eurozóna urobiť do budúcnosti viaceré opatrenia, aby sa podobné situácie už viac neopakovali. Dodržiavanie pravidiel je podľa Bugára jedinou cestou k prežitiu eurozóny ako celku. „Je potrebné sa vrátiť k dôslednému dodržiavaniu Maastrichtských kritérií. Kto nie je schopný alebo ochotný tieto kritéria plniť, musí jednoducho eurozónu opustiť. Zároveň je potrebné prijať zákony o rozpočtovej zodpovednosti vo všetkých krajinách, tak ako to spravilo Slovensko pred štyrmi rokmi,“ dodal na záver Bugár.

Zdielať: