Béla Bugár: K veci

Béla Bugár, predseda strany Most-Híd
Úprimne želám všetkým občanom Slovenska úspešný, zdravý a šťastný nový rok. Cítim potrebu to ešte raz vysloviť, lebo mám dojem, že to podstatné sa v našom mediálno-verejnom priestore stráca.

Cez sviatky som sledoval médiá možno viac, ako inokedy, možno podrobnejšie, hlbšie. S cieľom dozvedieť sa, aké úlohy si kladie ten, alebo onen verejný činiteľ  do nového roka. Priznám sa, výsledok ma sklamal. Po prečítaní, vypočutí všetkých rozhovorov môžu mať občania pocit, že politici sa venujú len tomu, kto, kedy s kým. Kto kam prestúpi, kto založí politickú stranu, koľko ich bude, kto nezaloží politickú stranu, kto koho nahráva a kto kradne a kto nie. Vyzerá to tak, že najzávažnejším problémom Slovenska sú pohyby medzi politickými stranami a špekulácie o tom, kto, s kým pôjde alebo nepôjde do vlády o rok. Stále sa točíme okolo organizačných otázok, ktorým chýba to podstatné – výsledok, cieľ, ktorý bude v prospech ľudí v tejto krajine. Považujem to za nezodpovedné. Od každého účastníka týchto  „ideových výlevov“. Unavujú ma vševediaci analytici, ktorí už dnes s istotou vedia povedať, čo a ako bude na Slovensku vyzerať o rok a štvrť. Minimálne čo sa zloženia budúcej vlády týka. Ako keby to bol ten najväčší problém chorých, nezamestnaných, sociálne odkázaných, alebo podnikateľov, dôchodcov, či študentov. Osobne si myslím, že občanom je to jedno. Podstatné je, aby štát robil čo má, aby hospodáril, zabezpečil slušný život a chránil bezpečnosť občanov.

Bol by som rád, keby takéto rozhovory odznievali skôr na tému, čo tá, ktorá politická strana, resp. politik urobí preto, aby sa na Slovensku žilo lepšie. Aby nový rok mohol byť skutočne lepší, ako ten minulý. A nielen z globálneho hľadiska, ale z hľadiska života každého jedného občana, jeho istôt a bezpečnosti. Tak poďme hovoriť o tom, ktorá politická strana ako chce zabezpečiť cieľ, aby zo Slovenska sa stalo lepšie miesto pre život pre každého občana. Poďme hovoriť o tom, kto ako chce pomôcť slabším. Poďme hovoriť o tom, kto, čo chce urobiť preto, aby Slovensko na špirále rozvoja postúpilo o stupeň vyššie. Poďme sa zamerať na zľahčenie života občanov v regiónoch, zabezpečme  dobrú správu vecí verejných. Povedzme nahlas, kto a aký navrhuje rozvoj nových ekonomických odvetví pre zvyšovanie zamestnanosti. Ako sa vieme vrátiť k princípom  zdravého uvažovania a ako vieme zvrátiť uvažovanie o tom, ako to nejde na cestu ako to ide. Konkrétne, jasne a zrozumiteľne.

Zbavme Slovensko populizmu, arogancie moci a vráťme dôveru občanov v politiku. A to sa podľa mňa dá cez činy a nie cez mediálne „predstavenia“ a politické špekulácie. Cieľ je jeden:  lepšie Slovensko pre život.  Lebo ten sa nám stráca. Medzi špekuláciami a politikárčením. To by sme si v novom roku mohli odpustiť. 

Blog bol zverejnený na portáli denníka Sme.

Zdielať: