Béla Bugár: Pre členstvo v NATO sme museli urobiť veľký kus práce

Béla Bugár počas rozhovoru pre TASR
Dnes si Slovensko pripomína 11. výročie od vstupu do Severoatlantickej aliancie. V roku 1999, keď sa členmi stali ostatné krajiny Visegrádskej štvorky, Slovensko neprijali. Podľa Bélu Bugára by naši občania nemali zabudnúť na to, aké to bolo byť štátom druhej kategórie.

Predseda MOST-HÍD Béla Bugár považuje kroky súčasnej vlády v našej bezpečnostnej politike za rozporuplné. Podľa neho má premiér v súvislosti s krízou na Ukrajine negatívne vyjadrenia voči NATO a našim západným spojencom, ministri zahraničných vecí a obrany však robia kroky, ktoré sú v súlade so zahraničnopolitickou orientáciou našej krajiny. „Takéto postoje a vyjadrenia nepomáhajú Slovensku v očiach našich spojencov. Vytvárajú obraz nejednoznačného a nedôveryhodného partnera,“ uviedol Béla Bugár. Takáto zahraničná politika podľa neho približuje našu krajinu skôr k Východu než k Západu.

 

Pred jedenástimi rokmi pritom Slovensko dokázalo dobehnúť svojich susedov a presvedčiť Západ o tom, že vieme a chceme byť dôveryhodným a zodpovedným spojencom. „Veľmi dobre si pamätám na tie pocity ešte pred rokom 1998, keď sa hovorilo o Slovensku ako o čiernej diere v strednej Európe. Následne sme to však spoločným úsilím dokázali zmeniť,“ zaspomínal si Bugár na obdobie Mečiarovej vlády a následnej zmeny v roku 1998. Už vtedy bolo podľa neho jasné, že dve najväčšie výzvy pre novú vládu budú vstup do NATO a EÚ. „V priebehu niekoľkých rokov sa nám podarilo urobiť zásadné systémové zmeny nielen v zahraničnej, ale aj v hospodárskej, či sociálnej politike, ktoré posunuli Slovensko dopredu,“ povedal Bugár. Občania by preto nemali zabúdať na to dobré aj zlé, čo Slovensko vo svojej krátkej novodobej histórii zažilo.

 

Dnešná situácia podľa neho v niečom pripomína obdobie pred rokom 1998. „Sme síce členmi NATO a EÚ, ale Slovensko stagnuje. Ľudia vidia veľké množstvo neriešených problémov, ktoré súčasná vláda len tlačí pred sebou,“ vyhlásil Bugár. Zodpovednosť za túto situáciu podľa neho nesie strana Smer, ktorá tu prakticky vládne od roku 2006 až na krátku prestávku. Počas svojho vládnutia však nepriniesla žiadne pozitívne systémové zmeny, ktoré by v dlhodobom horizonte pomohli ľuďom zlepšiť ich životy. „Záujmom MOST-HÍD je preto vo voľbách 2016 ukončiť toto obdobie stagnácie a vytvoriť vládu, ktorá prinesie systémové zmeny pre našich občanov,“ vyhlásil Béla Bugár. MOST-HÍD má podľa neho kvalitný program – Občiansku víziu, ktorá obsahuje množstvo konkrétnych návrhov pre riešenie problémov ľudí. „Preto som presvedčený o tom, že Slovensko môže opäť rásť,“ dodal na záver predseda MOST-HÍD Béla Bugár.

Zdielať: