Béla Bugár: Slovensko na križovatke

Marcové parlamentné voľby budú veľmi dôležitým okamihom pre budúcnosť Slovenska. Dnes totiž môžeme vidieť výsledky alebo lepšie povedané dôsledky vládnutia jednej strany.

Jednofarebná vláda je príkladom nekontrolovaného využívania, zneužívania moci a premárnených šancí. Nie vlastných, ale šancí občanov Slovenska. Dosluhujúca vláda pred štyrmi rokmi dostala mandát od ľudí urobiť život na Slovensku lepším, naštartovať procesy, ktoré nie sú na 4 roky, ale minimálne na nasledujúce desaťročie.

Žiaľ, musíme skonštatovať, že nič z toho sa jej nepodarilo. Uplynulé štyri roky charakterizovali podozrenia z korupcie pri verejných obstarávaniach, žalostný stav v zdravotníctve, kde sa strácajú desiatky miliónov eur, rezort školstva bez zásadných reforiem, vysoká nedôvera v justíciu, nefungujúci právny štát, ďalšie prehlbovanie regionálnych rozdielov, či populistické rozdávanie sociálnych balíčkov. To som pomenoval len niektoré oblasti problémov, pričom ich je samozrejme oveľa viac.

Vláda,  ktorá mala a stále má takúto podporu, môže byť efektívnejšia, ambicióznejšia a úprimnejšia. Namiesto účinného boja so zanedbaným systémom vzdelávania a podpriemerných platov učiteľov, nízkymi príjmami zdravotníckeho personálu a sociálnych pracovníkov posilňuje štátny aparát. Zvyšuje sa  podpora policajtov a úradníkov. A eurofondy sú stále zlatou baňou pre vyvolených. Takzvaná sociálna vláda je štedrá predovšetkým k štátnej byrokracii a k vyvoleným dodávateľom tovarov a služieb.

Nielen program, ale aj jeho nositelia sú dôležití

Prístup strany Most-Híd v prípade účasti vo vláde by bol iný. Naším prvoradým cieľom by bolo spustenie systémových zmien vo viacerých rezortoch, ktoré by priniesli zmenu valorizácie dôchodkov, stabilizáciu druhého piliera, skutočnú podporu regiónov, zníženie daní a odvodov pre malých a stredných podnikateľov, efektívnejšie vynakladanie peňazí v zdravotníctve, fungujúci právny štát, vyššie mzdy učiteľom, či viac transparentnosti vo verejnom priestore. Strana Most-Híd už viac ako rok má prijatý program Občianska vízia, na ktorom pracovali viaceré tímy odborníkov. Ponúkame v ňom predovšetkým konkrétne systémové zmeny, o ktorých sme presvedčení, že dokážu riešiť najzávažnejšie problémy Slovenska.

Cez víkend strana Most-Híd taktiež schválila kandidátku, ktorej výsledkom je kombinácia skúsenosti a nových myšlienok. Dôležité pri kandidátke je podľa mňa to, aby ľudia vrátane nestraníkov na nej tvorili jeden tím, ktorý presadzuje spoločné programové ciele a vyznáva rovnaké hodnoty. Išlo aj o to, aby ľudia na kandidátke boli spolunositeľmi hlavných programových priorít strany ako sú hodnoty občianskej spoločnosti, budovanie právneho štátu, znižovanie regionálnych rozdielov a podpora menšín na Slovensku. Preto som rád, že máme na kandidátke ľudí so silnými osobnými príbehmi, ktorí majú čo ponúknuť Slovensku. Som presvedčený o tom, že je to dobrá ponuka pre voličov.

Občania v marcových parlamentných voľbách budú totiž rozhodovať o tom, či chcú pokračovať v ceste, ktorú razí súčasná jednofarebná vláda a ktorá vedie k prehlbovaniu problémov alebo sa Slovensko vydá cestou systémových zmien a rozumných riešení, ktoré ponúkame my spolu s našimi partnermi. Som presvedčený, že tri strany Most-Híd, KDH a Sieť môžu byť dôveryhodnou a stabilnou alternatívou, ktorá môže nahradiť vládu jednej strany.

Zdielať: