Béla Bugár: Smeráci aj v októbri dokázali, že im o občana nejde

Béla Bugár, predseda strany Most-Híd
Aj ostatná schôdza NR SR potvrdila, že populizmus bude jediným lajtmotívom schôdzí, ktoré nás ešte tomto volebnom období čakajú.

V médiách, v jednom z komentárov reagujúcim na aktuálnu politickú situáciu som si prečítal naozaj príznačné slovné spojenie: „mentálna nespôsobilosť Smeru“. Plne s ním súhlasím. Aj ostatná schôdza parlamentu sa totiž niesla, bohužiaľ, v línii, ktorú nemožno ani inak nazvať. Vládna strana si totiž opäť schválila zákony, o ktorých opodstatnenosti väčšina občanov podľa mňa právom pochybuje. Ak návrhy Smeru nie sú rovno zbytočné, tak sú minimálne o tom, že občanovi skôr vezmú ako dajú.

Paradoxne, za jeden z najzbytočnejších zákonov, ktorý bol v októbri schválený je ten ústavný.  To, prečo podľa strany Most-Híd voda natiekla do ústavy zbytočne, podrobnejšie už vysvetlil môj stranícky kolega László Solymos.

Ja len zopakujem to, čo som povedal na túto tému už skôr: premiér by ako právnik mal vedieť, že ústava je najvyšší zákon a nie trhací kalendár, ktorým by mal vydierať opozíciu a napríklad zakrývať zvýšenie DPH na dvadsať percent natrvalo. A opäť sa opýtam: prečo sme ochranu vody nerozšírili aj o článok, že cez chránené územia, povedzme Žitný ostrov, sa nemôžu viesť produktovody? A ešte jedna nemenej dôležitá otázka: aký význam má aktuálne pre občana táto ústavná novela? Aký prínos z nej občan, ktorý denne zápasí ,neraz aj s existenčnými problémami,  má? V podobe, v akej bola ústavná novela schválená, sa obávam, že prakticky žiaden.

Podnikateľov a živnostníkov, ktorí vytvárajú pracovné miesta vládna strana nešetrila ani v októbri.  Opäť pred nich postavila ďalšie barikády minimálne v podobe dvoch schválených noviel zákonov. Najprv, keď sa pani Zmajkovičová rozhodla prostredníctvom školského zákona zlikvidovať školské bufety, keď v nich zakázala predaj prakticky celého sortimentu na Slovensku najžiadanejších potravinárskych výrobkov.  Je smutnosmiešne, že samotná predkladateľka zákona sama nevie povedať, čo by sa po novom malo v školských bufetoch predávať!

Radí sa sem aj novela zákona o dani z príjmov, na základe ktorej firmy zaplatia štátu na budúci rok na daniach o dvestošesťdesiatpäť miliónov eur viac. Smer zvyšuje dane sofistikovane, sadzbu síce ponechá, v zákone však potom definuje spôsob, ako život občanov urobiť drahším. Aj schválená novela  zákona o DPH je, nanešťastie, takýmto prípadom.

A spomínaný kontroverzný „bufetový“ zákon? Ten sa nehoráznym spôsobom rozšíril o obsiahle pozmeňujúce návrhy (majú oveľa väčší rozsah, ako „skvelý nápad“ pani Zmajkovičovej) pričom minimálne v prípade jedného z nich sa občania poskladajú zo svojich peňazí na ministrom vybraných súkromníkov, ktorí sa rozhodli s podporou štátu vybudovať športoviská. A štát im tieto ich investície preplatí dokonca aj spätne!

Ostatnú schôdzu ukončila diskusia k novele zákona o štátnom občianstve SR, ktorú predložili poslanci strany Most-Híd. Reagujeme ňou na súčasný stav, keď občania prichádzajú o štátne občianstvo proti svojej vôli.  Chceme, aby sa vrátil stav spred roka 2010, kedy ľudia neprichádzali o občianstvo iba preto, že nadobudli občianstvo iného štátu.

Aj keď sa všetci diskutéri k nášmu návrhu vyjadriť nestihli, opäť sa ukázalo, že nielen pre Ficovu partaj platí, že je záujem občana mimo hitparády priorít. Úspešne im pritom sekunduje aj predseda jednej,  tzv. neštandardnej strany, svojimi už tradične neštandardnými vyhláseniami potvrdil, že jeho probčianskosť je skutočne iba zdanlivá.  Inými slovami: argumentuje ňou len vtedy, keď sa mu to práve hodí. Mrzí ma, že ani po tejto schôdzi nemôžem skonštatovať, že parlament pracoval v záujme občanov tejto krajiny.

Blog bol zverejnený na portáli denníka SME.

 

Zdielať: