Béla Bugár: Strážme to, čo nám 17. november zanechal!

Bugár Béla, a Híd elnöke/ Béla Bugár, predseda strany Most-Híd
Slávnostný prejav Bélu Bugára k 17.novembru.

Vážené dámy, vážení páni,

Som rád, že si dnešný deň pripomíname na námestí, kde sa pred 26 rokmi udial jeden z najvýznamnejších bojov o slobodu a demokraciu v našich dejinách. Fakt, že dnes máme takéto príjemné počasie a pred 26 rokmi sa teploty pohybovali pod nulou, má pre mňa dnes symbolický význam. Vtedy, po 40 rokoch vlády jednej strany ani treskúce mrazy nezabránili ľuďom v tom, aby vyšli na námestia a dovtedy, kým nedosiahli, čo chceli tak na tom námestí zostali. Takéto odhodlanie nám dnes chýba.

Dnes tu opäť máme vládu jednej strany. Ukazuje sa, že Smer nedokáže vyprodukovať taký veľký škandál, ktorý by dokázal oslabiť jej pozície. A dnes hrozí, že zostaví vládu znova. Napriek tomu, že Slovensko sa topí v korupcii pri verejných obstarávaniach, nefunguje justícia, kolabuje školstvo a nitkami v zdravotníctve poťahuje jedna klika. Vláda nemá mieru a nemá kontrolu nad sebou, lebo občanom zastiera oči neexistujúcimi nepriateľmi a kupuje si ich priazeň sociálnymi balíčkami.

Nie je to ale chyba občanov. Je chyba aj v nás. V našej neochote spolupracovať za vyšší cieľ, ako je volebný výsledok. Som rád, že dnes tu stoja predstavitelia práve tých strán, ktoré sú schopné tento výsledok zvrátiť. Sú to strany, ktoré podľa môjho presvedčenia môžu vytvoriť zodpovednú, stabilnú alternatívu vlády Smeru.

Vážení priatelia, naša spomienková slávnosť sa deje v období, keď Európa, ale aj celý svet zdesený sleduje, čoho sú schopní ľudia, ktorým sú civilizačné hodnoty vzdialené. Je jedno, v mene koho týchto ľudia útočia na občanov Európy, Ameriky sú to vždy šialení bojovníci za autoritárske režimy. Zbabelo a odsúdeniahodne útočia na  civilistov kvôli presadzovaniu svojich militantných požiadaviek. Smútok, ktorí dnes prežívajú Francúzi, je aj našim smútkom.

Milí priatelia, dnes si pripomíname „Deň boja za slobodu a demokraciu“. Ukazuje sa, že jeden takýto deň nestačí. Naša spoločnosť si dopriala luxus zabúdania. O hodnoty  slobody a demokracie musíme bojovať denne. A chrániť ich. Nie je to dar, nie je to samozrejmé a nie je to ani automatické právo. Ale stav mysle, ktorý si každý musí chrániť. Aj vtedy, keď je to pre neho osobne menej výhodné a pohodlné. Tak, ako to urobili ľudia pred 26. rokmi. Aby sme zároveň s pohodlnosťou nemuseli z našich detí vychovávať revolucionárov.

Nezabúdajme, pripomínajme a strážme to, čo nám 17. november zanechal.

 

 

 

Zdielať: