Blog Bélu Bugára: Musíme vrátiť občana do centra pozornosti

Na politickej scéne to vrie. Tento proces odštartoval dávno pred prezidentskými voľbami. Už dlhšiu dobu sa ukazuje, že nie všetci politici a nie všetky politické strany dokázali načúvať hlasu občanov. Riešili sa skôr „veľké témy“, volebné kampane a obštrukcie v parlamente.
Výsledky prezidentských volieb, tak prvého kola, ako aj druhého kola boli akousi výzvou pre politikov, aby sa vážne a dôkladne zmysleli nad tým, ako v budúcnosti chcú fungovať, ako chcú napĺňať svoje poslanie v parlamentnej demokracii. Lebo v nej bez politikov a politických strán nejde. Či sa to niekomu páči, alebo nie.
Dnes nikto nepotrebuje veľké slová a vzdušné zámky. To čo je dôležité a čo sa oplatí bojovať je každodenný dôstojný život občanov. Tí neočakávajú spasiteľov, ale vykonávateľov poctivej politiky. Potrebujú jasné dohody s politikmi, ktoré sa budú dodržiavať . Dodržiavanie týchto dohôd vedie k výsledkom, ktoré prinášajú spokojnosť na obidvoch stranách.
V Most-Híd sme si to uvedomili veľmi rýchlo. Vieme a cítime, že Slovensko potrebuje novú politickú architektúru. Nestačí sa premenovať z politika na „sluhu verejnosti“ a z politickej strany na „sieť“. Preto sme sa rozhodli vytvoriť Občiansku víziu 2016, na ktorej pracujeme od septembra minulého roku. Tento dokument, alebo ak chcete naša ponuka na dohodu s občanmi, je prvým krokom k budovaniu občianskej strany. Rozhodli sme sa pre rozšírenie nášho pôsobenia práve posilnením občianskeho princípu v našej strane. Sme si vedomí toho, že na Slovensku popri ľavicovej a konzervatívnych stranách chýba práve tento rozmer. Chceme sa zamerať na riešenie najpálčivejších problémov našej spoločnosti – na otázky nezamestnanosti, neuspokojivú životnú úroveň občanov, na nedostatočné sociálne istoty. Pre nášho voliča sú dôležité ale aj hodnoty, o ochranu ktorých sa chceme zasadiť: proeurópske zmýšľanie, antikorupčné konanie, vymožiteľnosť práva, fungovanie demokratických inštitúcií a kvalitu demokracie.
Verím, že politická paleta na Slovensku sa bude deliť nie populistickými vyhláseniami typu „starí“ a „noví“ politici, ale medzi politickými stranami, ktoré pochopili, čo občania od strán očakávajú a budú vedieť okrem pekných slov ponúknuť jasné riešenia. A čo je dôležité: ich aj zrealizovať. Poctivou, úprimnou a každodennou prácou.
Som rád, že v tejto práci stranu Most-Híd od dnešného dňa posilní aj pani poslankyňa Lucia Žitňanská. Tešíme sa jej príchodu do našej strany, ktorý vnímame ako odborné, politické ale ľudské posilnenie našich radov. Sme presvedčení, že jej príchod posilní našu stranu a posilní tak i jej interetnický a občiansky charakter. Po dlhšej dobe sa teším na dni ktoré budú naplnené hodnotnou, konštruktívnou a poctivou spoluprácou.
Blog Bélu Bugára bol uverejnený na internetovej stránke aktuality.sk.

Zdielať: