Blog Bélu Bugára: Keď Ficovi dôjdu peniaze – nie vlastné, samozrejme...

Bugár Béla

Pán premiér vo svojom „sociálnodemokratickom” balíčku nasľuboval veľa, ale zatiaľ málo konkrétneho. Cestovanie „zadarmo“ vlakom pre študentov a dôchodcov patrí medzi konkrétnejšie sľuby.

Na prvý pohľad Fico „dáva“ ľuďom dobrú vec – napriek tomu s tým nesúhlasíme. Bližší pohľad totiž ukáže, že je to nezodpovedná a populistická snaha kupovania hlasov z peňazí daňových poplatníkov, ktorá vedia k mnohým nespravodlivostiam.

Napríklad to, že všetci dôchodcovia a študenti majú mať vlak „zadara“, znamená aj to, že železnice z peňazí daňových poplatníkov budú voziť „zadara“ aj ľudí s vysokým dôchodkom, resp. deti bohatých.

Predstavme si priemerného pracujúceho nie z bohatších regiónov: čistá mzda okolo 500 eur, dve malé deti, hypotéka na krku. Teraz on svojimi daňami bude financovať bezplatné cestovanie penzistu s dôchodkom 700 eur. Pekný príklad na „sociálnodemokratickú“ solidaritu a spravodlivosť.

Alebo ešte lepšie: možno zafinancuje cestu „zadara“ aj rakúskemu dôchodcovi s penziou 1500 eur. V Európskej únii predsa nemožno diskriminovať, pravidlá musia byť rovnaké pre všetkých občanov únie. Alebo, keď nie, tak čakáme na vysvetlenie, ako to chcú dosiahnuť.

Náš priemerný pracovník teda svojimi daňami ide financovať (aj) bohatších dôchodcov, pričom on bude kupovať celý lístok... Ale možno aj on dochádza do práce vlakom, a vláda mu „dá“ 50 percentnú zľavu. Samozrejme z jeho daní – z čoho iného? Čiže štát mu z jedného vrecka vyberie (viac), a do druhého strčí (menej). Tí pracujúci, čo nedochádzajú vlakom, resp. žijú ďaleko od vlakového spojenia (čiže drvivá väčšina) majú smolu, oni budú len platiť.

A nebude to málo, to musí vedieť aj pán premiér. Inak by sľúbil celú hromadnú dopravu „zadara“. Veď reči o tom, že autobusové spoločnosti by nemohli voziť ľudí zadarmo len preto, lebo boli privatizované, sú zavádzaním. Štát by ich mohol zaplatiť rovnako ako železničné spoločnosti (vrátane súkromného Regiojetu). A dodajme, že podniky MHD sú vo verejnom vlastníctve, čiže tu nefunguje ani táto výhovorka. Ale tu by už asi socialisti narazili na svoj klasický problém – krásne to naformulovala bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová: „Problémom socialistov je, že nakoniec Vám dôjdu peniaze ostatných ľudí“. Na takéto rozhadzovanie už nemá ani Fico. Hoci dôsledkom jeho pôsobenia je zdvojnásobenie verejného dlhu, a výrazný nárast daňovo-odvodového zaťaženia, ani tieto zdroje nie sú nekonečné.

Takže zhrňme to: vo verejných financiách nič nie je zadarmo. Ani cestovanie vlakom. Keď Ficova vláda niečo „dá“, tak nerozdáva z vlastného vrecka, ale z peňazí (súčasných a budúcich) daňových poplatníkov. Z týchto peňazí sa teraz rozhodla robiť predvolebnú kampaň, lebo stráca popularitu. Takáto politika je krátkozraká, neudržateľná, nezodpovedná, ale v Smere zrejme nič iné nevedia vymyslieť. Dúfajú, že aspoň kým sú pri moci, tak tie peniaze predsa len nedôjdu, že stále dokážu ešte vyžmýkať trošku viac od ľudí a požičať si. Plán B pre prípad, že dôjdu peniaze nemajú, veď od nástupu k moci sa riadili princípom po nás potopa. Tak prečo by boli aspoň trošku zodpovední?

Zdielať: