Budúcoročný rozpočet sa podľa Švejnu podobá na volebný

Podpredseda Mostu-Híd Ivan Švejna vo vládnom návrhu rozpočtu postráda snahu o uťahovanie opaskov. Konsolidačné úsilie sa podľa neho zastavuje.
"Vláda predostrela klasický volebný rozpočet," tvrdí Švejna. Aj keď sa v budúcom roku parlamentné voľby nechystajú, návrh rozpočtu, ktorý predložil rezort financií, mu pripomína volebné rozpočty ostatných vlád, pretože aj v tomto chýba akákoľvek snaha uťahovať opasky.
Rezignáciu vlády na konsolidáciu verejných financií podľa neho dokazuje aj porovnanie s Programom stability, ktorý parlament odsúhlasil iba v máji tohto roka. Kým vtedy vláda avizovala zníženie schodku verejných financií pre budúci rok na 2,6 % hrubého domáceho produktu, teraz je to už 2,9 % výkonu ekonomiky. Teda v podstate tohtoročná plánovaná úroveň. "Po troch mesiacoch tento dokument vôbec neplatí. Vláda týmto rozpočtom vyslovene ukázala, že zastavuje konsolidačné úsilie a nechala deficit na tej istej úrovni ako v predchádzajúcom roku,“ vyhlásil Švejna.
Zaujímavosťou predloženého rozpočtu je podľa neho aj návrh na vyplatenie superdividendy v sume 400 mil. eur zo štátnych podnikov. Ako už podotkla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, bez týchto zdrojov by verejný dlh prekročil ďalšie hranice dlhovej brzdy, čo by znamenalo povinnosť zmrazenia troch percent očistených výdavkov už v roku 2014 a predloženie vyrovnaného rozpočtu na rok 2016. "Superdividenda je útekom pred dlhovými hranicami speňažením aktív štátu. Samozrejme to bude mať za následok, že tieto dividendy v budúcnosti budú nižšie, keďže vláda si ich ide vyplatiť zjednodušene povedané dopredu,“ vyhlásil na záver podpredseda Mostu-Híd.
zdroj: SITA

Zdielať: