Charitatívny tábor Mostík v tomto roku čaká detičky do Martina

Charitatívny letný tábor Mostík
Pokračuje dvojjazyčný výmenný program v duchu slovensko – maďarského zblíženia.

DUNAJSKÁ STREDA – Piatykrát  sa organizuje dvojjazyčný charitatívny tábor Mostík s iniciatívou europoslanca Józsefa Nagya. V auguste sa opäť otvoria brány dobročinného letného tábora, ktorý organizuje OZ ProRegio pre deti pochádzajúce zo sociálne slabších rodín.

Novinkou je, že táborníci tento rok strávia po jednom týždni v Malej Fatre, v lesnom tábore na Martinských Holiach, ktorý sa nachádza v malebnom prostredí mesta Martin. V takomto duchu sa bude niesť pokračovanie výmenného programu, ktorý minulý rok navrhol europoslanec József Nagy spolu s Andrejom Hrnčiarom, starostom mesta Martin.

Je všeobecne známe, že extrémistické správanie a nenávisť dominuje v prvom rade medzi mladými. Preto je podľa europoslanca prospešné, ak deti už v mladom veku dostanú príležitosť vytvoriť si obraz o druhej národnosti na základe osobných zážitkov.

"Dúfame, že 60 účastníkov tábora po návrate domov presvedčí svoje okolie, a možno budúca generácia už nebude hľadieť na druhý národ s podozrením. Pre deti zo Žitného ostrova je zvlášť výhodou, že počas tábora môžu rozvíjať svoje vedomosti zo slovenského jazyka," povedal József Nagy, ktorý je zakladateľom, gestorom a jedným zo sponzorov letného tábora pre deti.

"Aj v minulých rokoch sme sa snažili vytvoriť zmiešané skupiny, v tomto roku detičky z Martina privítajú svojich malých maďarských hostí zo Žitného ostrova" – dodal poslanec Európskeho parlamentu.

Zatiaľ, čo v minulom roku navštívili Dunajskú Stredu deti z Martina pochádzajúce zo sociálne slabších rodín, tento rok pocestujú deti zo Žitného ostrova a z okolia do hôr. Z okresu Dunajská Streda sa zúčastnia tábora deti z nasledovných obcí a miest: Veľký Meder, Kráľovičove Kračany, Mad, Jahodná, Janíky, Okoč, Lúč na Ostrove; z okolia Galanty : Jelka, Tomašíkovo, Trstice, Veľké Úľany, Čierna Voda a Čierny Brod. Okrem toho cestujú deti zo Svodína /Komárno/ a z Pribety /Nové Zámky/.

"Pri výbere detí sme zohľadnili ich sociálnu situáciu a snahu v učení sa, pomáhali nám aj riaditelia škôl či pracovníci samosprávy z jednotlivých obcí a miest," dozvedeli sme sa od Lívii Bódisovej, zástupkyne OZ ProRegio. Za posledných päť rokov sa tak podarilo vyriešiť týždenný pobyt v letnom tábore pre takmer 500 detí, z takých rodín, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v nepriaznivej situácii. Tábor sa každoročne uskutočňuje vďaka podpore viac než 70 súkromných osôb a podnikateľov, bez akejkoľvek podpory štátu či samosprávy.

Na účastníkov čaká aj tento rok zaujímavý a pestrý program: návšteva mesta Martin a Kláštora pod Znievom, výlet do Múzea slovenskej dediny,  plavba plťami na Strečno. Táborníci sa chystajú aj na túru do Vrátnej doliny, večeru si sami pripravia pri táboráku. Nebude chýbať ani športový deň, tvorivé dielne, a na konci tábora rozlúčková diskotéka.

Zdielať: