Domáce úlohy nemá len Grécko

Bugár Béla, a Híd elnöke/ Béla Bugár, predseda strany Most-Híd
Dohoda z pondelkového rána po včerajšom hlasovaní gréckeho parlamentu stále zostáva len svetielkom na konci tunela, keďže nestačí z gréckej strany len prijať reformné zákony, ale aj dôsledne ich implementovať. A práve tu podľa mňa leží kameň úrazu celého gréckeho príbehu.

Grécky premiér Alexis Tsipras urobil v posledných týždňoch všetko pre to, aby stratil akúkoľvek dôveru v očiach zahraničných partnerov. Namiesto to, aby sa z tohto príbehu poučil, však pokračuje v typickom štýle svojej doterajšej politiky. Hovoriť o tom, že on tieto dohody podporil len preto, že bol k tomu donútený, že on sám ich nepovažuje za dobré a prospešné považujem za výsmech do očí všetkým lídrom, ktorí s ním v pondelok tieto dohody uzavreli. Nerád by som sa miešal do domácej gréckej politiky, ale myslím si, že odchod Tsiprasa z politiky by bol úplne na mieste. Tsipras totiž nepredstavuje záruku napĺňania týchto reforiem, ale skôr prekážku.  Ako som sa už pred nedávnom vyjadril, aj populizmus má svoje hranice.

Grécko čaká v najbližšom období niekoľko náročných úloh. Zvyšovanie daní, zmena veku odchodu do dôchodku, privatizácia sú len niektoré opatrenia, ktoré musí grécka vláda v najbližších dňoch prijať. Efekt týchto opatrení nemusí byť vôbec účinný, pokiaľ zlyhá ich uskutočňovanie v každodennom živote. Grécku nepomôže zvýšenie sadzby dane, pokiaľ radikálne nezlepší výber daní v krajine. Takisto im nepomôže zmena veku odchodu do dôchodku, pokiaľ bude naďalej existovať vysoké množstvo výnimiek. Pre ilustráciu Slovensko dáva dnes na dôchodky cca 8%HDP, pričom Grécko 16%HDP. V ich reformnom balíčku sľubujú znížiť tento podiel len o jedno percento na 15%HDP, čo samozrejme nestačí. Deficit dôchodkového systému v Grécku je až 25%, na Slovensku okolo 5% v súčasnosti. Preto čo Grécko dnes naozaj potrebuje, je prijatie množstva systémových opatrení, ako aj výrazne zlepšenie fungovanie gréckych inštitúcii. Ako som však už napísal, to najdôležitejšie je, aby malo zodpovedných a dôveryhodných politikov na čele svojej krajiny. Len tak si môžu získať späť stratenú dôveru u svojich partnerov.

Úloha však čaká nielen Grécko, ale aj ostatné štáty eurozóny. Eurozóna sa musí z tohto príbehu poučiť a urobiť do budúcnosti viaceré opatrenia, aby sa podobné situácie už viac neopakovali. Som presvedčený, že dodržiavanie pravidiel je jedinou cestou k prežitiu eurozóny ako celku. Preto je potrebné sa vrátiť k dôslednému dodržiavaniu Maastrichtských kritérií. Kto nie je schopný alebo ochotný tieto kritéria plniť, bude musieť jednoducho eurozónu opustiť. Sme v situácii, keď sa nedajú robiť neustále výnimky a hľadať výhovorky. Som si istý, že by to bolo na prospech všetkých. Zároveň by malo Slovensko prísť s iniciatívou, aby vo všetkých členských štátoch museli byť prijaté zákony o rozpočtovej zodpovednosti, tak ako to spravilo Slovensko pred štyrmi rokmi.

Béla Bugár, predseda Most-Híd

Zdielať: