František Šebej: Predbežné výsledky parlamentných volieb na Ukrajine sú dobrou správou pre demokraciu

František Šebej
Predseda Zahraničného výboru NR SR a poslanec za Most-Híd hodnotí povolebnú situáciu u nášho východného suseda.

BRATISLAVA (27.10. 2014) - Dobrou správou je, že Ukrajina, po demokratických prezidentských voľbách na jar, dokázala zorganizovať aj bezpochyby regulárne a demokratické parlamentné voľby. Tie boli nevyhnutné pre obnovenie nespochybniteľnej legitimity politickej moci na Ukrajine.

Dobrou správou pre demokratickú budúcnosť Ukrajiny sú aj predbežné výsledky parlamentných volieb. Na prvých troch miestach sa umiestnili politické strany, ktoré sa usilujú o európsku budúcnosť Ukrajiny – Blok ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, Ľudový front úradujúceho premiéra Arsenija Jaceňuka a proeurópska strana Svojpomoc starostu mesta Ľvov Andrija Sadového.

Tieto výsledky pravdepodobne umožnia vytvorenie proeurópskej vlády opierajúcej sa o dostatočne stabilnú väčšinu v parlamente. Zvyšné politické strany, ktoré by podľa všetkého prekročili potrebných 5 percent hlasov na vstup do parlamentu sú – s výnimkou marginalizovanej strany Vlasť Julie Tymošenkovej – populistické (Radikálna strana) či nacionalistické (Svoboda). Do parlamentu by sa dostal aj proruský Opozičný blok, ktorý je pokračovateľom agendy proruskej Janukovyčovej Strany regiónov. Je veľmi nepravdepodobné, že sa tieto strany budú podieľať na vytvorení novej ukrajinskej vlády. Komunisti, ani nacionalistický Pravý sektor sa do parlamentu s najväčšou pravdepodobnosťou nedostanú.

Tieto parlamentné voľby zatiaľ dokazujú, že Ukrajinci vo veľkej väčšine vidia svoju budúcnosť v Európe, a že strašenie vládou fašistov a nacionalistov neodrážalo skutočný stav na Ukrajine. Neznamená to, že Ukrajina nemá problémy. Nová vláda, keď sa vytvorí, bude čeliť katastrofálnej ekonomickej situácii a v podstate rozvratu krajiny v jej východných regiónoch.Stále tiež platí, že Rusko zasahuje vo východnej časti Ukrajiny vojensky aj politicky a že ukrajinský polostrov Krym je anektovaným územím.

Strana Most-Híd však vníma predbežné výsledky ukrajinských parlamentných volieb ako signál demokratickej nádeje pre Ukrajinu, aj pre jej susedov.

 

Zdielať: