Gábor Gál: Kým ľudia prichádzajú o slovenské pasy, Ústavný súd SR mlčí

Ústavný súd stále nevyniesol verdikt, či je zákon zakazujúci dvojaké občianstvo v súlade s ústavou alebo nie.  

 

Bohužiaľ, ani po troch protestných  zhromaždeniach stoviek ľudí Ústavný súd SR do dnešného dňa nerozhodol o tom, či je zákon zakazujúci dvojaké občianstvo v súlade s ústavou alebo nie. A to napriek tomu, že ešte pred dvoma rokmi skupina 40 poslancov NR SR na čele s Gáborom Gálom zo strany Most-Híd, napadla predmetný zákon na Ústavnom súde SR . Ide pritom o legislatívnu novelu, vďaka ktorej prišlo o slovenský pas už takmer 670 ľudí.

 

„Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková tento rok v septembri verejne prisľúbia, že rozhodnutie v tejto veci padne na jeseň. Dnes zostáva už len niekoľko dní do Vianoc a stále sa nič nedeje,“ vysvetlil Gábor Gál,  poslanec NR SR za stranu Most-Híd, ktorý považuje za protiústavné, že tu ľudia automaticky prichádzajú o slovenské občianstvo, keď prijmú  občianstvo aj inej krajiny.

 

„Pre stranu Most-Híd je zarážajúce, že Ústavný súd SR v takejto dôležitej veci stále nerozhodol - a kým nepochopiteľne mlčí, ľudia prichádzajú o slovenské pasy,“ vyjadril svoje znepokojenie Gábor Gál. Ako dodal, novela súčasného zákona o štátnom občianstve pripravila od 17. júla 2010 do 15. novembra 2013 o slovenský pas už 668 ľudí. 

Zdielať: