Gábor Gál: Minister za rok neurobil nič preto, aby ľudia súdom verili

Vláda opäť nesplnila svoje sľuby, zlyhal minister spravodlivosti.

 

Na Slovensku podľa poslanca NR SR za Most-Híd Gábora Gála neexistuje spravodlivosť, neplatí právo, respektíve sa práva na spravodlivosť občania nevedia domôcť. "Funguje svojvôľa verejnej moci, bohužiaľ aj súdov," uviedol takto pred rokom v parlamentnej rozprave k Správe o základných otázkach justície, Gábor Gál.

 

Dodnes sa situácia nezmenila k lepšiemu, pričom vláda opäť nesplnila svoje sľuby a zlyhal aj minister spravodlivosti SR Tomáš Borec. Gál preto uvažuje, že v januári bude opäť iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze národnej rady k stavu slovenského súdnictva. O súdnictve opozícia diskutovala v parlamente koncom minulého roka. "Za rok sa napriek sľubom nič nezlepšilo. Túto tému treba živiť. Ministerstvo spravodlivosti je asi najprispatejšie z ministerstiev a ľudia cítia, že súdnictvo nefunguje," vysvetlil Gál. O zvolaní schôdze chce diskutovať s ďalšími opozičnými stranami. 

 

Poslanec za Most-Híd pripomína, že minister spravodlivosti Tomáš Borec pred rokom hovoril o riešeniach, ktoré majú stav justície zlepšiť. Gál sa pýta, čo minister za rok robil a kde sú jeho sľuby. Justícia je podľa Gála pre vyvolených a občan je na poslednom mieste. "Ľudia naďalej neveria súdom, súdne konania sa ani o deň neskrátili, domôcť sa spravodlivosti v normálnej dobe je nemožné, spravodlivosť prislúcha len vyvoleným," konštatoval. Pripomenul 150-tisícové odškodné pre predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Za príklady, ako zlyhávajú konkrétni ľudia v talároch, označil prípady Karola M. a Bakiho S.. "A bežný človek sa nevie domôcť svojej oprávnenej mzdy od svojho zamestnávateľa súdnou cestou ani za dva roky,“ povedal poslanec NR SR za Most-Híd.

 

Podľa slov Gábora Gála, pomyselnou čerešničkou na torte je fakt, že vláda minulý týždeň bez mihnutia oka schválila kandidátov na sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva. “Pritom je známe, že za akých škandalóznych okolností došlo k tomu výberu. A pán minister sa iba mlčky prizeral,“ povedal Gábor Gál. „Aj na tomto vidíme, že vládny Smer, samotná vláda, nie je vládou istôt, ale vládou planých sľubov. Áno, je vládou istôt pre sponzorov, pre hŕstku vyvolených, ktorí dostanú štátne zákazky, dotácie a bohužiaľ aj spravodlivosť je len pre týchto ľudí," dodal Gábor Gál.

 

Zdroj: Most-Híd/SITA

Zdielať: