Gábor Gál: Paška a Borec vystúpili na „megatlačovke“ bez obsahu

Dnešný brífing predsedu Národnej rady SR a ministra spravodlivosti bol pre poslanca NR SR strany Most-Híd, veľkým sklamaním.
Dnes predseda Národnej rady SR Pavol Paška a minister spravodlivosti Tomáš Borec predstavili návrhy, ktorými chce vláda zlepšiť stav justície na Slovensku. „Smer doteraz všetky návrhy opozície, ako aj diskusie na túto tému zamietol. Avizovanú tlačovku predsedu NR SR a ministra spravodlivosti sme preto očakávali v nádeji, že vládny Smer konečne začne niečo reálne robiť pre zlepšenie justície. Napriek tomu, že Robert Fico sám predčasom deklaroval, že je so stavom slovenského súdnictva nespokojný, aktuálne návrhy vlády, premiérove slová vôbec nepotvrdzujú,“ reagoval po dnešnom brífingu Pavla Pašku a Tomáša Boreca Gábor Gál.
Podľa poslanca NR SR za stranu Most-Híd, z návrhov vlády, ktoré dnes prezentoval predseda parlamentu a minister spravodlivosti, nič zásadné nevyplýva. „To, že predsedu Súdnej rady SR vyberie prezident z dvoch kandidátov navrhnutých predsedníčkou Ústavného súdu SR, nie je systémová zmena. Ide iba o zmenu spôsobu obsadenia postu predsedu Súdnej rady SR, ktorá nič na fungovaní tak Súdnej rady SR, ako aj samotnej justície, nezlepší. To isté platí aj o návrhu, že predseda Súdnej rady SR nebude môcť byť aktívnym sudcom. Predseda Súdnej rady SR bude mať takto akurát viac času na to, aby podriadil justíciu svojmu vplyvu,“ povedal Gábor Gál.
Ani jeden návrh, ktorý by systémovo, v nejakej zásadnej otázke, mohol napomôcť lepšiemu fungovaniu súdnictva, Gábor Gál od Pavla Pašku či Tomáša Boreca dnes nepočul. „Kontrola práceneschopnosti sudcov, či kontrola ich práce doma, takisto negarantuje žiadne pozitívne zmeny. Rovnako si nemyslíme, že súdnictvo sa očistí, keď štát sprísni kritériá pre uchádzačov na post sudcov. Už teraz totiž v talároch stále sedia sudcovia, ktorí medzi sudcami nemajú čo robiť. Tieto vládnym Smerom navrhnuté zmeny, týmito ľuďmi nepohnú,“ vysvetlil Gábor Gál.
Pred avizovaným stretnutím vládnej strany s opozíciou na túto tému, Gábor Gál premiérovi Robertovi Ficovi ako aj ministrovi spravodlivosti odkázal: „Budeme žiadať podporu konkrétnych návrhov, ktoré budú na programe na najbližšej schôdzi parlamentu. Ide o návrh na zrušenie sudcovskej imunity, ktorý sám predkladám a tiež o návrh, podľa ktorého sa má oddeliť funkcia predsedu Súdnej rady SR od funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR od pani poslankyne Lucie Žitňanskej.“
Volebné obdobie predsedu Súdnej rady SR končí už v júni tohto roka a preto je podľa Gábora Gála najvyšší čas na zmeny. „Ak chceme stihnúť zrealizovať zmeny do volieb, je dôležité, aby boli návrhy už podané - a to do konca tohto týždňa,“ zdôraznil poslanec Most-Híd.
„Budeme trvať na stretnutí Smeru s opozíciou, na ktorom budeme žiadať podporu už našich avizovaných návrhov a zároveň trvať na takých návrhoch, ktoré umožnia, aby súdnictvo bolo očistené od sudcov, ktorí mu robia zlé meno, ktorí nie sú na strane spravodlivosti, ale na strane niektorých vyvolených. Rovnako budeme žiadať zmeny v záujme zrýchlenia súdneho konania, aby bola nastolená materiálna a nie formálna spravodlivosť – tak, aby každý občan SR, ktorému boli porušené jeho zákonné práva sa mohol spoľahnúť na to, že sa bez zbytočných prieťahov a čo možno najrýchlejšie, domôže spravodlivosti, “ dodal Gábor Gál.
Zdroj: most-hid.sk
Foto: amikassa.sk

Zdielať: