Gábor Gál: Sporná megainvestícia v galantskej nemocnici

Finančne podvýživená nemocnica chce uzavrieť obchod za takmer 700-tisíc eur.
Poslanci zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) ešte koncom minulého volebného obdobia schválili uznesenie, na základe ktorého hľadá strategického partnera, ktorý by sa stal novým majiteľom, alebo nájomcom nemocnice v Galante. Momentálne je 100-percentným vlastníkom akcií tohto zdravotníckeho zariadenia práve TTSK. Keďže však nemocnica dlhodobo zápasí s finančnými problémami, môže jej pomôcť iba zásadná systémová zmena vedenia nemocnice, alebo kapitál nového a silného súkromného subjektu.
Napriek týmto už dávno známym faktom si však chce súčasný manažment nemocnice dovoliť nevídaný luxus. Vedenie zdravotníckeho zariadenia 6. februára vypísalo tender na zaobstaranie komplexného informačného systému v hodnote 688 260 eur. „Ak nemocnica nemá peniaze, na toto odkiaľ bude mať!? Ak má peniaze, načo je jej investor!?,“ netaja svoje pobúrenie nad vypísaním verejnej súťaže poslanci TTSK za stranu Most-Híd, Gábor Gál a Ervin Chomča. Tí teraz žiadajú od predsedu župy, Tibora Mikuša, ako aj od vedenia nemocnice, aby tender okamžite zrušili.
„Kúpa informačného systému budú vyhodené peniaze,“ upozorňuje Gábor Gál s tým, že ak Trnavský samosprávny kraj hľadá strategického partnera, ten bude určite chcieť vstúpiť do nemocnice len s tým, že ju bude aj ovládať. „Každý investor bude preferovať informačný systém, ktorý už používa, podmienkou vstupu partnera je totiž, aby prevádzkoval iné zdravotnícke zariadenie. Okrem toho, kým sa verejná súťaž vyhodnotí a nový informačný systém nainštaluje, bude nový prevádzkovateľ galantskej nemocnice možno už známy. Nehovoriac o tom, že nemalé peniaze, ktoré chce vedenie nemocnice do informačného systému investovať v čase, keď má takpovediac každú chvíľu nemocnica zmeniť majiteľa, sa dajú určite využiť aj oveľa lepšie,“ pripomína Gábor Gál.
Vypísanie tendra má podľa jeho slov aj ďalší zaujímavý rozmer. Ide o načasovanie tohto minimálne nelogického kroku. „Asi nie je náhodné, že súťaž bola vypísaná deň po februárovom zasadnutí zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja. Zrejme preto, aby atmosféra na poslednom zasadnutí (5. 2. 2014 – pozn. red.), na ktorom sa volili noví podpredsedovia kraja, nebola prihorúca,“ domnieva sa Gábor Gál.
Bezodkladné zrušenie tendra bude poslanec NR SR za stranu Most-Híd žiadať spolu so straníckym kolegom z krajského zastupiteľstva, Ervinom Chomčom, aj preto, lebo najbližšie zastupiteľstvo TTSK je na programe až o dva mesiace. "To už by bolo po všetkom a niekto by si zrejme prišiel na svoje. Preto sa obrátime s výzvou na zrušenie tendra na predsedu VÚC, Tibora Mikuša, ako aj na vedenie nemocnice okamžite,“ dodal Gábor Gál.

Zdielať: