Gábor Gál: V súdnictve sa opäť dejú podozrivé veci!

Poslanec Most-Híd vyjadril obavy v súvislosti s blížiacimi sa voľbami predsedu Najvyššieho súdu SR.

 

Kompetentní, vrátane ministra, nič nerobia v záujme toho, aby bolo slovenské súdnictvo v lepšej kondícii. Navyše, vládny Smer opozičné návrhy na skvalitnenie súdnictva neschvaľuje v NR SR už prvom čítaní. Aj to povedal dnes pred novinármi Gábor Gál, poslanec NR SR strany Most-Híd, podľa ktorého však už konečne svitá nádej, že sa situácia v súdnictve možno zlepší.

 

„Už aj Robert Fico sa konečne vyjadril, že mu dochádza trpezlivosť s justíciou. Škoda, že sme k tomu potrebovali, aby sa rozbehla prezidentská kampaň Roberta Fica,“  uviedol Gábor Gál, ktorý zároveň upozornil, že okrem prezidentskej kampane, sa rozbieha aj kampaň na voľby predsedu Najvyššieho súdu SR.  „Ide o post, ktorý je pre ďalšie smerovanie justície najdôležitejší. Preto podporíme všetky návrhy, ktoré smerujú k tomu, aby sa systém zlepšil,  aby nastali skutočné zmeny vo fungovaní súdnictva: ako je napríklad rozdelenie funkcie predsedu najvyššieho súdu a predsedu súdnej rady,“ zdôraznil Gábor Gál, podľa ktorého je nutné zrušiť aj trestnoprávnu imunitu sudcov. „Tento návrh má Most-Híd pripravený a čoskoro ho podáme do NR SR.  Je to dôležité kvôli tomu, aby si sudcovia boli vedomí, že nestoja nad zákonom, a v prípade ak budú konať nezákonne, nič nebude brániť  polícii a prokuratúre, aby ich začali stíhať. Na druhej strane sa nebudú môcť sudcovia spoľahnúť na falošnú lojalitu svojich kolegov, že ich na trestné stíhanie nevydajú,“ pripomenul Gábor Gál.

 

Práve pred blížiacimi sa voľbami predsedu Najvyššieho súdu SR sa podľa poslanca NR SR strany Most-Híd, dejú podozrivé veci. „Máme obavy, či budú voľby čestné, férové, demokratické a dokonca zákonné. „Predseda Najvyššieho súdu SR, Štefan Harabin, sa síce tvári, že ešte nevie či bude kandidovať, ale podozrivé preradenie dvoch členiek súdnej rady na stáž z okresného súdu na najvyšší súd svedčí o niečom inom. Vo mne to vyvoláva dojem, že tá stáž zadarmo nebude. Bohužiaľ, je to ďalším dôkazom toho, ako funguje justícia ako aj samotná súdna rada,“ dodal Gábor Gál. 

 

Zdroj: most-hid.sk

Foto: amikassa.sk

 

Zdielať: