Gábor Gál: Vláda zavádza daň, ktorá tu ešte nemala obdobu

Most –Híd chce napadnúť novelu zákona o dani z príjmov na Ústavnom súde SR.

 

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iného zavádza takzvané daňové licencie. Tie sa budú po prvýkrát platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014. Štát od podnikateľov chce vybrať viac peňazí, pričom plateniu sa nevyhnú ani tí, ktorí vykázali daňovú stratu. Most –Híd v tejto súvislosti chce napadnúť novú legislatívu na Ústavnom súde SR.

 

„Je to ďalšie z opatrení, ktorým vláda narúša právnu istotu podnikateľského prostredia, ale aj celého ekonomického prostredia Slovenskej republiky. Vláda totiž zavádza takú daň, ktorá tu ešte nemala obdobu. Myslíme si, že tá právna ochrana vlastníctva, právna ochrana obchodnej súťaže, ktorú garantuje aj Ústava SR, týmto bude narúšaná. Preto budeme iniciovať, aby táto norma bola napadnutá na Ústavnom súde SR,“ povedal na utorkovom brífingu poslanec NR SR za stranu Most-Híd, Gábor Gál.

 

Podpredseda Most-Híd, Ivan Švejna, v tejto súvislosti kriticky poukázal na to, že podnikatelia touto daňou úverujú štát. „Myslíme si, že nemôže existovať daň z niečoho, čo ešte nevzniklo.  Takto formulovaná daňová licencia nemôže byť v súlade s Ústavou SR. Preto požiadame Ústavný súd SR, aby sa k tejto, podľa nás novej dani, vyjadril,“ dodal Ivan Švejna.

 

Zdielať: