Gábor Gál: Keď od stromu nevidieť les

Hladinu spoločenského života v Šalianskom okrese rozvírila kauza premenovania obce Tešedíkovo na Pered. Občania v tejto obci sa chopili svojej ústavnej právomoci a formou jedného z najdemokratickejších nástrojov – referenda – právoplatne rozhodli o zmene názvu obce na Pered, teda na názov, ktorý sa spomínal už v 13. storočí.
Platil v rôznych príbuzných podobách až dovtedy, kým sa totalitní politici nerozhodli, že ho premenujú na Tešedíkovo. A teraz sa „moderní sociálnodemokratickí politici“ rozhodli, že vôľa ľudu sem, vôľa ľudu tam – veru tu sa uhorský(!) názov sa používať nebude. Teda zvolili najjednoduchšiu cestu. Stačí o niečom povedať, že je maďarskí, uhorskí a hneď sa ľahko odôvodňuje. Ba na viac, odoberie to percentá aj silnejúcim národniarom. Zas sa podarilo zakryť čo i len náznak demokracie nacionalistickým rúškom. Je to pravidelný marketingový nástroj politikov Smeru. Stromom zakrývajú les, systémom môžeme robiť hocičo, ak sme „národní“ je všetko v poriadku.
Nie je. To čo mňa znepokojuje, je fakt, že napriek tomu, že referendum ako jedna to jedna z mála zachovaných metód priamej demokracie zakotvené aj v Ústave SR sa z vôle politikov a úradníkov stalo obyčajným aktom skupiny občanov jednej obce. Mylne sa Peredčania domnievali, že platí ustanovenie čl. 2 Ústavy SR ods. 1, kde sa doslova hovorí: „  „Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo“ . Verili, že vôľa občanov, ktorú majú politici uskutočňovať bude vypočutá. Nebude. Lebo sa rozhodli politici Smeru. 
Je to krátkozraké rozhodnutie. Tak isto, ako je krátkozraké nútiť občanov žiť v pre nich neprirodzených regiónoch, nútiť ich aby si osvojili názov VÚC, nútiť ich, aby zabudli na svoje práva len preto, lebo tej - ktorej politickej strane sa to takto hodí. Občania sa silou nedajú prinútiť. Aspoň v demokracii nie. 
Podľa môjho názoru by sme si na takéto facky demokracii nemali zvykať, nesmieme pripustiť, aby sa stali samozrejmosťou pravidelne sa opakujúce nedemokratické kroky tejto vlády.  To hrozí v tejto krajine a nie „národnostné spory“ ako to dnes uviedol jeden nemenovaný denník. Tu nejde len o Peredčanov, ide o podstatne viac.  Nato by sme nemali zabúdať. A politici Smeru by si zas mali pamätať že „Vox populi, vox dei“ neplatí len vo volebnej kampani. 
Gábor Gál
Poslanec NR SR za stranu Most-Híd
 

Zdielať: