Gábor Gál: Verejní funkcionári protizákonne zapierajú svoje príjmy

Gábor Gál/ Gál Gábor
Majetkové priznania verejných funkcionárov musia byť posudzované prísnejšie, transparentnejšie, a teda tak, aby občania poznali osoby, ktoré konajú v prospech verejného záujmu a komu, naopak, ide iba o jeho vlastný profit.

Opozičné strany Most-Híd, OĽaNO, SaS, KDH a Sieť predkladajú do NR SR novelu ústavného zákona o konflikte záujmov. Za desať rokov, odkedy sú verejní funkcionári podľa tohto zákona povinní podávať svoje majetkové priznania sa totiž ukázalo, že zmena je nutná.  

Poslanec NR SR za Most-Híd a bývalý predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Gábor Gál v pondelok na spoločnej tlačovej besede piatich opozičných strán vysvetlil,  prečo je potrebné novelu prijať. „Keď sme v roku 2004 prijali zákon o konflikte záujmov, bolo to v dobrej viere, že je dobrý. Čas však ukázal, že má nedostatky,“ povedal Gábor Gál, ktorý pripomenul, že sám ešte v roku 2009 navrhol NR SR, aby sa legislatíva novelizovala.

„Už vtedy existovali dobrodruhovia, ktorí v zákone videli možnosť legálne zaprieť svoje príjmy a robia to tak, bohužiaľ, dodnes. Neexistujú totiž zákonné páky, ktoré  ústavných činiteľov donútia predložiť majetkové priznania reálne odrážajúce ich skutočné majetkové pomery,“ zdôraznil poslanec za Most-Híd, podľa ktorého aktuálny návrh novely opozičných strán bráni tomu, aby sa verejní funkcionári protizákonne obohacovali. „Chceme dosiahnuť aj to, aby bolo možné na takúto nelegálnu činnosť poukázať a informovať o tom občanov,“ dodal Gábor Gál.  

Videá: 
Gábor Gál: Musíme zabrániť tomu, aby sa verejní funkcionári protizákonne obohacovali
Zdielať: