Gabriel Csicsai: Mýtus alebo realita?

Gabriel Csicsai
Kampaň Smeru je založená na lacných, dobre komunikovateľných demagogických frázach.

Začalo sa to už v prvých januárových dňoch. Médiá boli plné záberov premiéra spolu s jeho lojálnou suitou, pripomínajúcou Snehulienku  s vernými trpaslíkmi. Spoločne hrdo hlásali zníženie cien potravín z titulu zniženia DPH na 10%. Nejako však nebolo počuť, že zníženie DPH sa vzťahuje len na niektoré druhy vybraných potravín.

Vláda sa chystá na tento účel minúť až 70 miliónov z rozpočtu 2016  - prakticky z našich daní. Zjednodušene: my občania podporíme sami seba, a za to by sme mali pochváliť vládu. Aká podpora to v skutočnosti je? Slovensko má zhruba päť miliónov obyvateľov , takže, ak je 70 miliónov určených pre túto podporu, každý v tejto krajine získa ročne prostredníctvom tohto opatrenia necelých 14 eur, to znamená mesačne 1,15 eur.  Standing ovation pre vládu, ďakujeme! Nezabúdajme, že na uvedenú podporu má nárok každý, bez ohľadu na svoju ekonomickú situáciu!  Vláda totiž nerobí rozdiel medzi odkázanými a dobre situovanými. Ten, kto chodí do luxusnej reštaurácie  a môže si dovoliť „tatarák“ za 30 eur,  lebo na to má, aj toho podporí naša vláda tromi eurami!  Ten, kto si v lepšom prípade zakúpi u mäsiara bravčové pliecko za tri eurá,  získa zo štátnej podpory 30 centov!  Tak tomu sa teda hovorí solidarita podľa Smeru!  Práve preto nemôžem vládou znížené DPH na vybrané potraviny ako úprimnú snahu urobiť niečo v prospech občanov. Smer v tejto súvislosti myslí iba na svoj prospech, nechutne kalkuluje – a to tak - aby získal čo najviac politických bodov. Spôsob, akým vláda znižuje DPH na potraviny je kampaňou Ficovej partaje, ktorú, ako som už spomínal, zaplatíme všetci!

 

Vidím to prakticky tak, že múdre smerácke hlavy vymysleli príbeh, ktorý sa zdal byť vládnej strane pred voľbami dobre komunikovateľný v médiach. Smeráci dokonca presvedčili samých seba, že sa ím podarí vytvárať mýtus, že znižovanie DPH na potraviny je niečo, čo sa deje v duchu ich predvolebného hesla: „Robíme pre ľudí“. A to napriek tomu, že ide o podporu vo výške 1,15 eur mesačne na hlavu! Mimochodom, sarkastickejším opatrením  je už  len medziročné zvyšovanie dôchodkov o 1,90 eur. Vráťme sa však k DPH na potraviny.  Na účely smeráckej kampane vyčlenili z rozpočtu 70 miliónov. Keďže však narazili na problém, do poslednej chvile odďalovali zverejnenie konkrétneho zoznamu potravín. Na všetky potraviny totiž financie nestačili, preto bolo treba zo štatistiky  povyberat položky,  ktoré neprevýšia 70 miliónov.  Nuž a dnes je zjavné, že ten zoznam  sa veľmi nevydaril. Medzi vybranými základnými potravinami tak síce nájdeme chlieb (avšak len ten, ktorý váži viac ako 400 gramov), také rožky či žemle pečené z rovnakého cesta, ale už medzi vybranými komoditami nenájdeme. Do zoznamu potravín, ktoré by si mal spotrebiteľ kúpiť za menej peňazí sa nezmestilo ani domáce ovocie a zelenina. Oficiálny dôvod?  Tieto komodity sú sezónne, veľkú časť dovážame a cudzie nepodporíme. Fajn, ale potom prečo je tam v zozname bravčové mäso? Chovy ošípaných na Slovensku sú schopné produkovať tak 50% spotreby bravčoviny, pričom aj z uvedeného množstva polovica ide na export ako jatočné polky,alebo živé zvieratá. Sedliacky povedané:  na pultoch cca ¾ bravčového mäsa pochádza z nejakej formy importu. Žiaľ, minister Jahnátek naháňa len mýtus, že týmto opatrením podporí domácich producentov. Už je na čase aby z predimenzovaného počtu štátnych úradníkov, poradcov mu niekto konečne vysvetlil, ako to naozaj funguje v našom poľnohospodárstve. 

Akože úźasná finta koncepcie zníženia DPH na niektoré potraviny nie je v skutočnosti ničím iným ako výsledkom brilantnej práce od marketérov Smeru. Ide o predvolebný ťah, ktorým štátostrana vsugeruje občanovi do mozgu, že -, vláda pomáha, dáva, podporuje, stará sa o ľudí.  Následne, ako stokrát vyrieknutá lož sa stáva  pravdou, ľudia sú ochotní a schopní tomu uveriť. Pravda je však taká, že keď niekto chce byt solidárym a spravodlivým, tak pomoc poskytuje adresne, skupinám obyvateľstva či jednotlivcom,  ktorí sú na podporu reálne odkázaní. Nech sú to dôchodcovia, učitelia, začínajúci mladí ľudia, sestričky alebo pacienti.  V opačnom prípade to len  mrhanie verejnými zdrojmi. A nedajbože, keby tie peniaze investovali do  konceptu lokálneho spracovania poľnohospodárskych surovín, do tvorby pracovných miest,  ktoré vytváraju poctivú mzdu,  som presvedčený, že cena potravín by mohla klesnuť až o štvrtinu - a to na všetky potraviny! A iste by sme neboli odkázaní na nejakú alamužnu, aj ked je zabalená do pôsobivého lesklého obalu a na prvý pohľad vyzerá príťažlivo.

Shrnuté a podčiarknuté: zníženie DPH v takejto forme ako to zaviedla vláda nie je nič iné, ako príšerne drahá predvolebná kampaň financovaná z penazí danových poplatníkov.

Poslanci NRSR: 
Zdielať: