Gabriel Csicsai: Živnostníci sa stali dojnými kravami pre Roberta Fica

Gabriel Csicsai
Poslanec NR SR za Most-Híd upozorňuje, že od roku 2010 vzrástli minimálne odvody pre živnostníkov o neuveriteľných 43 %.

Kým obyvatelia Slovenska väčšinou vstupujú do nového roku s radostnými očakávaniami, pre živnostníkov to podľa poslanca NR SR za Most-Híd to neplatí. „Ani rok 2016 sa pre živnostníkov nejaví ako priaznivý: minimálne odvody živnostníkov do zdravotnej poisťovne stúpnu v tomto roku o 27,12 EUR a do sociálnej poisťovne o 67,56 EUR. Od roku 2010 minimálne odvody živnostníkov stúpli  o 43 %,“ upozorňuje Gabriel Csicsai.

Podľa jeho slov, kým odvodové zaťaženie   pre živnostníkov stúpa, kvalita štátom poskytovaných služieb sa v rovnakom období zlepšila len minimálne. „Živnostníci stále musia zápasiť s neraz nezmyselnou byrokraciou, ktorá niekedy hraničí so šikanovaním zo strany štátnych úradov. Živnostníci pri svojom podnikaní riskujú svoj majetok, tvrdo pracujú na získaní priazne zákazníkov a modlia sa, aby odberatelia platili faktúry na čas. Popri všetkom musia neustále sledovať zmeny v zákonoch a ďalšej legislatíve, keďže štátne úrady čakajú aj na tú najmenšiu chybu.  A ak sa živnostníkovi náhodou finančne nedarí, zo strany štátu ho čakajú pokuty a exekučné vyhrážky,"pripomína Csicsai

Ako ďalej poslanec NR SR za Most-Híd vysvetľuje, živnostníci, ktorí základom slovenskej ekonomiky, pričom vytvárajú veľkú časť HDP a významne sa podieľajú aj na zamestnanosti, predstavujú pre súčasnú vládu iba dobrý zdroj príjmov do štátneho rozpočtu.  „Človek by čakal, že štát bude venovať živnostníkom zvýšenú pozornosť a bude sa im snažiť uľahčiť podnikanie všade tam, kde to je, čo i len, trochu možné. Opak je však pravdou, pretože štátostrana ich vníma skôr ako dojnú kravu na  zvýšenie príjmov štátnej kasy. Výhody a daňové úľavy sú pripravené iba pre veľkých zahraničných investorov, nie pre slovenských živnostníkov,“ netají svoje rozčarovanie nad situáciou Gabriel Csicsai.

Ako príklad uvádza spoločnosť Jaguár, pre ktorú bol podľa jeho slov Robert Fico obrazne povedané ochotný zniesť aj modré z neba, živnostníkom ale ostávajú iba oči pre plač – a zvýšené daňovo-odvodové zaťaženie: „Živnostníci na Slovensku čoraz viacej vyčerpaní. Mnohí už nevládzu a svoje živnosti pozastavujú, ak nie rovno rušia. Tento nepriaznivý trend výstižne charakterizuje aj fakt, že počet živností poklesol na najnižšiu úroveň za posledných sedem rokov. Z týchto čísiel musí byť každému jasné, že Slovensko riadené SMER-SD nie je dobrým miestom na podnikanie.“ 

Slovensko podľa neho potrebuje vládu, ktorá chápe problémy malých živnostníkov. Vládu, ktorá zjednoduší podnikanie na Slovensku. Vládu, ktorá zníži daňovo-odvodové bremeno živnostníkov. Vládu, ktorá podporuje nielen nadnárodné korporácie, ale predovšetkým domácich drobných podnikateľov. „Som presvedčený, že strana MOST-HÍD dokáže spolu s partnermi takúto vládu zostaviť. Máme na to, aby sme urobili zo Slovenska miesto, kde sa dobre podniká, miesto, kde sa podnikať oplatí,“ dodáva poslanec.

Poslanci NRSR: 
Zdielať: