Ivan Švejna: Most-Híd chce zmeniť najhoršie opatrenia vlády

Musíme myslieť na najdôležitejšie potreby občanov, ktorí si sporia na dôchodok.
Skupina poslancov z iniciatívy Ľudovíta Kaníka predložila do Národnej rady (NR) SR návrh ústavného zákona, ktorý má podľa nich zastabilizovať dôchodkový systém na Slovensku vrátane výšky príspevkov do druhého piliera. K tejto iniciatíve sa však Most-Híd nepripojil. Podpredseda strany a poslanec NR SR Ivan Švejna na tlačovom brífingu v stredu (5.3) vysvetlil, že prečo.
Nemôžeme podporiť sadzby, ktoré presadil Smer
„Boli sme oslovení, aby sme sa pripojili k návrhu tohto ústavného zákona. My sme sa však k tejto iniciatíve nepripojili z viacerých dôvodov. Jeden z prvých dôvodov je to, že pred vyše rokom sme sa spolupodieľali na petícii za zachovanie 9-percentnej príspevkovej sadzby do 2. piliera. Osobne som bol až trikrát v rôznych petičných výboroch, ktoré sa na báze občianskej iniciatívy usilovali o zachovanie 9-percentnej sadzby. A keďže sme toto sľubovali občanom pred rokom, dnes predsa nemôžeme podporiť sadzby, ktoré presadila strana Smer,“ povedal Ivan Švejna s tým, že jeho odborný názor na túto problematiku je iný, ako má skupina poslancov.
„Percentuálna výška, ktorá je v tomto návrhu je len a len za zachovanie súčasného stavu, ktorý je pre nás neakceptovateľný. Strana Most-Híd trvá na tom, a má to aj vo svojej programovej vízii, aby sa tie najhoršie opatrenia, ktoré prijala táto vláda, zmenili. Ak budeme mať možnosť, tak v budúcnosti budeme presadzovať návrat na 9 percent,“ vysvetlil Švejna.
Občanom sa našetrené peniaze ani zďaleka nevrátia
Podpredseda Most-Híd na brífingu reagoval aj na vládny návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý kabinet schválil minulý týždeň. Spôsob výplaty dôchodkov z 2. piliera, ktorý v tejto súvislosti vláda navrhuje, Švejna považuje za zlý. „Týmto zákonom vlastne vláda núti uzavrieť zmluvy so životnou poisťovňou aj pre tých ľudí, pre ktorých to môže byť explicitne nevýhodné. Toto považujem aj za diskriminačné. Dokonca si dovolím tvrdiť, že v určitých životných situáciách táto nutnosť uzavrieť zmluvu, môže byť až neetická a nemorálna. Napríklad človek, ktorý má vážne zdravotné problémy a celý život si šetril na tom účte, bude musieť uzavrieť zmluvu so životnou poisťovňou hoci evidentne, tie peniaze, čo do nej vloží, nedostane ani zďaleka naspäť. Podľa posledných prepočtov, ktoré boli prezentované, totiž za každých ušetrených 1000 eur dostane človek od životnej poisťovne mesačný dôchodok vo výške 5, 4 eur. A to sa nehovorí ešte o poplatkoch. Takýto druh zmluvy síce môže niekto považovať za výhodný, ale veľká časť ľudí, vrátane mňa, takúto zmluvu považuje za nevýhodnú. Most-Híd je zásadne proti tomu, aby sa takto formuloval spôsob výplaty dôchodkov z 2. piliera,“ zdôraznil Ivan Švejna.
Dôležití sú občania
Podľa jeho slov sú pre Most-Híd dôležití občania, v tomto prípade občania-sporitelia. „Pre sporiteľa je dôležité mať čo najviac peňazí na účte. To znamená, aby mal čo najvyššiu príspevkovú sadzbu. Druhou dôležitou vecou pre občana – sporiteľa je, aby mal na výber , že akou formou si chce čerpať peniaze z 2. piliera,“ dodal podpredseda Most-Híd.
Video z tlačového brífingu Ivana Švejnu zo dňa 5. marca 2014:
 

 
zdroj: most-hid.sk
foto: most-hid.sk

Zdielať: