József Nagy: „Európa by mala pomáhať Ukrajine, ale podmienkou musí byť aj obnovenie menšinových práv”

József Nagy, poslanec NR SR za stranu Most-Híd na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru parlamentu v súvislosti s eskaláciou situácie v Ukrajine vyslovil svoje obavy v súvislosti s budúcnosťou národnostných menšín žijúcich na území Ukrajiny.
„Bolo by dobré, keby negatívne dôsledky celospoločenských zmien prebiehajúcich v krajine nemuseli znášať národnosti. Nie je dobrou správou, že prvým krokom nového vedenia bolo zrušenie zákona o používaní národnostných menšín“ – vyhlásil József Nagy, ktorý kandiduje na májových voľbách do európskeho parlamentu ako druhý na kandidátke strany Most-Híd. „V Ukrajine sa situácia zhoršuje a vôbec nie je jedno, ako si seba samého zadefinuje nové vedenie, respektíve aký bude mať vzťah k základným demokratickým hodnotám, medzi inými voči menšinám žijúcim na území krajiny.” – upozorňoval poslanec NR SR, pričom poukázal aj na osud iných národnostných menšín. Na území Ukrajiny s 47 miliónovým počtom obyvateľov totiž žije 10 miliónov občanov hlásiacich sa k niektorej národnostnej menšine.
Zrušenie nedávno prijatého zákona o používaní jazykov menšín sa totiž dotýkal popri 8,5 miliónovej ruskej menšine aj ďalších 1,7 miliónov ľudí hlásiacich k pôvodným národnostným menšinám. „Keď nové vedenie Ukrajiny si zvolí európsku cestu, musí to odzrkadľovať aj jeho hodnotová orientácia. Keď Európa chce podporovať nové ukrajinské vedenie, musí to urobiť za predpokladu, že nedostanú sa k slovu v Ukrajine nacionalistické vášne. Musíme to zdôrazňovať práve teraz, veď naše argumenty v tomto období naozaj zavážia” – vysvetlil svoje stanovisko poslanec. Podľa Józsefa Nagya v tomto prípade nejde len o ľudskoprávnu, ale predovšetkým o bezpečnostnú otázku, veď eskalácia napätia môže mať za následok exod – masový útek ľudí v dôsledku národnostnej neznášanlivosti, čo môže mať výrazný vplyv aj na Slovensko.
József Nagy spolu s predsedom Zahraničného výboru NR SR Františkom Šebejom (Most-Híd) plánuje v marci pracovný výjazd na Ukrajinu. Poslanci sa chcú stretnúť aj s predstaviteľmi tam žijúcich národností a informovať sa o ich situácii. „Ubezpečíme ich o našej podpore a budeme ich povzbudzovať, aby sa aktívne zapojili do demokratizačného procesu, keďže tým posilňujú svoje postavenie a môžu dosiahnuť aj navrátenie svojich menšinových práv v budúcnosti. Myslím samozrejme na politickú účasť. Naozaj ma teší, že v Užhorode a okolí nedošlo ku krvavému konfliktu a pevne verím, že takto to aj ostane” – vysvetlil József Nagy, poslanec za stranu Most-Híd. Na zasadnutí zahraničného výboru sa zúčastnil aj predseda vlády Robert Fico. Názor poslanca Nagya, aby popri podpore k novému vedeniu dôsledne žiadali aj obnovenie zákona o používaní jazykov národnostných menšín podporili aj minister zahraničných vecí Lajčák a minister vnútra Kaliňák.

Zdielať: