József Nagy v Štrasburgu upozornil Európu na kauzu Hedvigy Malinovej

„Obdobie politických procesov na Slovensku sa zrejme ešte neskončilo“ – vyhlásil europoslanec strany Most – Híd, József Nagy na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu, keď vo svojej reči upozornil na absurdný vývoj procesu Hedvigy Malinovej.

Kauza vysokoškolskej študentky maďarskej národnosti sa začala v roku 2006, keď ju kvôli telefonickému rozhovoru  v maďarčine na ulici fyzicky napadli dvaja muži. Páchatelia ostali neznámi ale polícia namiesto ďalšieho vyšetrovania obvinila Hedvigu Malinovú z krivej výpovede. Po dlhých rokoch obťažovania a utrpenia nová vláda Ivety Radičovej ukončila Hedvigyne prenasledovanie a dokonca aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu dal jej za pravdu.  A konečne prišla aj dobrá správa, že okresný súd zrušil jej obvinenie. 

“Hon na čarodejnice však neskončil. Zrejme na základe politickej objednávky sa prokurátor odvolal a minulý týždeň krajský súd znova vrhol Hedvigu Malinovú pred súd.” - domnieva sa József Nagy, člen Výboru pre občianske práva a spravodlivosť v Európskom parlamente. “Ťažko je teraz predvídať, či rok pred voľbami domáci spoločenský tlak a obnovený medzinárodný záujem donúti Roberta Fica vzdať sa šikanovania nevinnej obete. Nielen politik, ale aj štát stráca dôveru, ak strpí šikanovanie vlastných občanov pre získavanie politických preferencií.”- upozornil europoslanec na záver všetky členské štáty Európskej Únie.

Zdielať: