László Solymos a László A. Nagy o Správe o postavení a právach národnostných menšín

V budove NR SR sa dnes konala tlačová beseda strany Most-Híd na tému Správy o postavení a právach príslušníkov národnostných menšín, ktorú dnes prerokovala vláda
Podpredseda strany Most-Híd a poslanec NR SR László Solymos a László A. Nagy bývalý splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny sa vyjadrili k predmetnej správe, ktorú dnes vláda schválila. Vyjadrili znepokojenie nad tým, že správa bola kompletne prepracovaná, je vo svojej dnešnej podobe  neobjektívna, nekonštruktívna  a poskytuje skreslený obraz o postavení a právach príslušníkov národnostných menšín na Slovensku. 
„Správa vypovedá o laxnom prístupe vlády Roberta Fica k skutočným problémom národnostných menšín. Správa pána Federiča  v dnešnej podobe je jednostranným hodnotením  bez jediného odporúčania a kritického hodnotenia“, vyjadril sa podpredseda strany. Podľa neho sú práva menšín síce zakotvené v zákonoch, ale ich dodržiavanie naráža na odpor vládneho aparátu.  „Tento dokument pripomína duch normalizačného obdobia minulého storočia“  uviedol na adresu Federičovej správy Ladislav Solymos. 
László A. Nagy sa venoval konkrétnym výhradám k jednotlivým momentom správy a uviedol tie odporúčania, ktoré jeho býval úrad presadzoval a dnešná správa ich úplne ignoruje (konkrétne odporúčania sú prílohou tlačovej správy).
Politici strany Most-Híd oznámili, že pri strane vznikla Rada pre národnostné menšiny, ktorá okrem iného bude predkladať svoje vlastné ročné hlásenia o postavení a právach príslušníkov národnostných menšín. Ďalším krokom na tejto ceste budú aj tzv. „národnostné politiky“ pre historické národnostné menšiny na Slovensku, ktoré budú obsiahnuté v srtategickom materiály strany pod názvom „Vízia 2016“

Zdielať: