László Solymos: Nešťastné pripomenutie Víťazného februára

Smer vyradil desať opozičných návrhov z programu prebiehajúcej schôdze Národnej rady SR. Na návrh podpredsedníčky parlamentu Jany Laššákovej a so súhlasom predsedu Pavla Pašku.

Podľa Laššákovej sú tieto návrhy už súčasťou volebnej kampane pred novembrovými voľbami do miestnych samospráv a navrhovatelia týmito návrhmi len chceli získať hlasy v komunálnych voľbách.

Národná rada SR dnes schválila novelu zákona o vianočných dôchodkoch. Dôchodcovia s najnižšími - 200 eurovými dôchodkami - dostanú pred Vianocami príspevok namiesto 75 eur vo výške 100 eur. Určite to aj potrebujú, to nepochybujem, keď na to štát má, nech dá vyššie dôchodky chudobnejším dôchodcom. A to aj pred komunálnymi voľbami. Aj keď  tým Smer očividne chce získať ďalšie hlasy. Má na to nielen právo, ale aj dostatok parlamentných mandátov, aby prijal také zákony, ktoré považuje za potrebné, no samozrejme v medziach ústavy. Pretože o tom je ústavná demokracia. Následne môžu voliči rozhodnúť, či podľa nich prislúcha dôchodcom tých 100 eur, alebo nie, či na to podľa nich štát má, alebo nie, a či sú ochotní znášať náklady celého balíčka, čo dostanú od Smeru. A samozrejme rozhodnú aj tom, či volia Smer alebo niektorú z ostatných strán.
To sa však už nezmestí do rámca ústavnej demokracie, aby predseda a podpredseda parlamentu určil, ktoré návrhy zákonov majú a ktoré nemajú byť prerokované v Národnej rade SR. Nemôže to určiť ani parlamentná väčšina, pretože to už nie je o demokracii. Najprv povedia len to, čo sa môže dostať na program, potom aj to, čo môžu poslanci predložiť a nakoniec budú chcieť povedať aj to, koho môžu voliť ľudia vo voľbách a koho nie.  

Len pripomeniem, že to sa už v minulosti raz stalo, v roku 1948. Vtedajším hlavným aktérom bol Klement Gotwald, a vtedajšia strana bola Československá komunistická strana. Po februárovom prevrate stačilo Gottwaldovi len niekoľko mesiacov na to, aby celú moc v krajine sústredil vo svojich rukách, koncom mája mohli ľudia voliť poslancov len z kandidátky Národného frontu vedenej komunistami. Ostatné už poznáme, ich vládnutie trvalo až do roku 1989.

Teraz tu takáto priama hrozba nie je, ale musíme byť opatrní. A keď pristúpime k urnám 15. novembra, nezabudnime brať do úvahy aj tieto utorkové udalosti.

 

Zdielať: