László Solymos: Parlamentná kultúra je dôležitá

László Solymos, podpredseda strany a predseda poslaneckého klubu Most-Híd
Program októbrovej schôdze NR SR je opäť popretkávaný hrozbami predsedu parlamentu.

Septembrová parlamentná schôdza potrela všetky princípy tolerancie, rešpektu, úcty a dôstojnosti. Vládna strana sa opozičným poslancom nechutne vysmiala do tváre tým, že verejne odignorovala desať legislatívnych návrhov, ktoré predložili. Napokon sa to skončilo fraškou, na programe ostatnej schôdze ostali iba vládne návrhy.

Dnes sa začína októbrová schôdza NR SR a situácia opäť vyzerá minimálne neštandardne. Skôr než by sa začala, už padli vyhlásenia z úst predsedu NR SR o tom, že opozičné návrhy sú nezmyselné.  Súčasne s tým prišla od Pavla Pašku aj kritika, že ich je príliš veľa. A napokon hrozba, že sa bude rokovať aj v noci.

Práve predseda parlamentu by mal byť ten, kto urobí maximum pre to, aby sa spomínané situácie nevznikali. Predseda parlamentu má byť predsa garantom toho, že parlamentná kultúra bude fungovať. Vzájomná úcta, tolerancia a rešpekt sa jednoducho nesmie s poslaneckých lavíc NR SR vytratiť.

Verím, že pri každej názorovej nejednotnosti sa dá viesť konštruktívny dialóg, ktorý vedie ku konštruktívnym riešeniam. Musíme mať na zreteli občana, ktorý situácii v parlamente rozumie najlepšie vtedy, keď poslanci dokážu medzi sebou komunikovať dôstojným spôsobom. V opačnom prípade sú občania zmätení, znechutení a logicky aj apatickí voči politickým stranám a politike ako takej.

Poslanci strany Most-Híd sa napriek všetkému snažia pracovať ďalej a predkladať predovšetkým probčianske návrhy. V októbri ponúkame viacero návrhov zákonov a sám som veľmi zvedavý, aký stupeň nezmyselnosti im pripíše vládna strana.

Obzvlášť pri jednom budem netrpezlivo čakať na reakciu poslancov Smeru. Okamžite sme totiž zareagovali na (ne)rozhodnutie Ústavného súdu SR v súvislosti so Zákonom o štátnom občianstve. V tejto krajine už hádam každý vie, že vďaka Ficovej vláde od roku 2010 prichádzajú občania o občianstvo len preto, že prijmú občianstvo iného štátu. Ani ústavný súd to nedokázal zastaviť, tak sme predložili novelu, ktorá by tento trend stopla. Aj Smer už priznal, že to v roku 2010 prepískol, no doteraz žiadny návrh na nápravu v tejto súvislosti nepredložil.  Predložili sme ju teda my a uvidíme, ako sa s tým vysporiada vládna strana. Či sa postaví za občana, alebo tradične, proti nemu.  

Blog bol zverejnený na stránke denníka SME.

Zdielať: