László Solymos: Petrovi Pellegrinimu nie je čo závidieť

László Solymos, podpredseda strany a predseda poslaneckého klubu Most-Híd
Úvod poslednej tohtoročnej schôdze NR SR sa ponesie v znamení volieb predsedu aj podpredsedu parlamentu.

Až takmer štvortýždňový maratón rokovaní bude charakterizovať 44. schôdzu NR SR, ktorá je zároveň poslednou v roku 2014. To, že pôjde o rozhodne zaujímavé zasadnutie parlamentu,  potvrdzuje aj bohatý, takmer 120-bodový program, ktorý predstavuje skutočne pestrú paletu návrhov. 

Hneď na úvod prebehne voľba predsedu a podpredsedu NR SR, ktorú si vynútila kauza predraženého CT - prístroja v piešťanskej nemocnici. To, že novým podpredsedom NR SR sa stane Miroslav Číž, bude mať na politickú kultúru v parlamente minimálny vplyv.

Avšak skutočnosť, že sa predsedom parlamentu stane Peter Pellegrini, ktorý sa iba nedávno stal ministrom školstva, nie je práve najlepšia správa. Hlavne preto, že sa Pellegrini javil ako schopný politik, ktorý už stihol naštartovať potrebné zmeny v rezorte školstva. Okrem toho, školstvu rozhodne neprospeje ani častá zmena ministrov. Z tohto pohľadu je meno kandidáta na nového predsedu NR SR naozaj skôr zlou správou.

Nepochybujem o tom, že Pellegrini má schopnosti na to, aby vrátil parlamentu vážnosť, a aby sa politická kultúra v parlamente očistila,  zlepšila.  Novému predsedovi NR SR ale nie je čo závidieť. Totiž zaceliť rany, ktoré parlamentnej kultúre zasadil jeho predchodca, bude aj pre neho poriadna fuška.

Peter Pellegrini bude mať roboty ako na kostole. Úrad, ktorý mu jeho predchodca zanechal je totiž na verejnosti vnímaný viac ako negatívne. Aj preto sa nemožno vôbec čudovať tomu, že predseda vlády Robert Fico robil okolo mena nového predsedu parlamentu také tajnosti a doslova ťahal novinárov za nos. Pravdou totiž zrejme je, že nikomu zo Smeru sa do toho dvakrát nechcelo. Pavol Paška z funkcie predsedu NR SR urobil poriadne horúci zemiak, akéhosi Čierneho Petra, ktorý nikomu logicky nepripadá atraktívny...

Piešťanská kauza vrhne svoj tieň aj na rokovanie o zákone roka – rozpočte. Určite síce bude schválený, pretože vládna strana má na to dosť poslancov a čísla jednoducho nepustia. V strane Most-Híd však máme vážne pochybnosti o tom, že vládny rozpočet bude v prospech daňových poplatníkov – teda nás všetkých občanov. Smer ho síce nedávno predstavil v plnej paráde s tým, že zohľadňuje všetky potreby občanov aj prípadné hospodárske riziká, ale už teraz vieme, že rozpočet je napnutý ako struna a Smer ho preto plánuje ešte doladiť na pôde parlamentu značne neštandardným spôsobom – pozmeňovacími návrhmi. Toto podľa nás nie je zodpovedný ani sociálny prístup, ale bohapusté zavádzanie.

Až predražený nákup CT prístroja v piešťanskej nemocnici vládu dotlačil k tomu, že prichádza s novelou zákona o verejnom obstarávaní. Vylúčiť schránkové firmy z tendrov je požiadavka dnešných dní, no vládny návrh zákona je riešením len „na oko“. Zakázať schránkovým firmám, aby sa zúčastnili na štátnych tendroch, nie je také jednoduché. V minulosti sa o to pokúšali viaceré vlády a narazili pritom na otázku diskriminácie. Pokusy nikdy nedotiahli do konca. Podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská už takýmto situáciám čelila a preto počas tejto schôdze spolupredkladá návrh, ktorý by mohol pri verejnom obstarávaní garantovať transparentnú súťaž bez korupčných a klientelistických vplyvov.

Aj posledné týždne nám dali za pravdu, aké naliehavé sa javí čo najskôr novelizovať zákon o konflikte záujmov, ktorý predkladá opozícia, pričom vládny Smer prerokovanie tohto zákona odkladá už od začiatku funkčného obdobia. Dnes už bývalý predseda parlamentu Pavol Paška nedávno vyhlásil, že nie je jeho povinnosťou priznávať aj iné príjmy ako príjmy z výkonu verejnej funkcie. A tak, aby nemusel osobne priznať všetky majetky, brzdil prijatie novely zákona o konflikte záujmov. Na tom, ako by mali vyzerať transparentné majetkové priznania verejných funkcionárov bola absolútna zhoda naprieč politickým spektrom až do času, kým do hry nevstúpil Pavol Paška osobne. Po spomínanej kauze s CT je jasné, že zákon o konflikte záujmov musí byť konečne dotiahnutý do konca s tým, aby majetkové priznania mali väčšiu výpovednú hodnotu.

A ešte na záver spomeniem jeden z mnohých návrhov z dielne Most-Híd, ktorý považujeme za zásadný a v pléne sa o ňom už začala aj rozprava. Ignorácii občanov zo strany Smeru v súvislosti so štátnym občianstvom by sme radi urobili definitívny koniec prostredníctvom novely zákona o štátnom občianstve. Chceme vrátiť stav, ktorý tu bol pred rokom 2010 a vládni poslanci majú možnosť postaviť sa k celej veci chlapsky: priznať si chybu a zahlasovať.  Ak by túto našu novelu parlament schválil, bolo by to skutočne milé prekvapenie, azda až šok – a to predovšetkým pre občanov. Tí totiž dnes prichádzajú o občianstvo len preto, lebo nadobudnú občianstvo iného štátu. Proti svojej vôli a neradi. A toto nie je predsa normálne.

Blog bol zverejnený na stránke denníka SME.

Zdielať: