László Solymos: Vláda pokračuje v „zlepšovaní“ podnikateľského prostredia

Slovenská vláda akoby postupovala presne podľa – veľmi kritického – vyjadrenia niekdajšieho amerického prezidenta Reagana: „Pohľad vlády na ekonomiku možno zhrnúť do pár krátkych fáz: Keď sa to hýbe, zdaníme to. Ak sa to stále hýbe, zavedieme na to rôzne regulácie. Ak sa to prestane hýbať, začneme to dotovať.“
Zdanenie už prebehlo. Vláda zvýšila daňovo-odvodové zaťaženie pre všetky kategórie pracujúcich (zamestnancov, živnostníkov, dohodárov) a daň z príjmu pre firmy zvýšila na najvyššiu úroveň v celej stredovýchodnej Európe od Estónska až po Bulharsko. Čo sa týka regulácií, skomplikovala zamestnávanie cez prísnejší Zákonník práce. Momentálne sa ekonomika prestáva hýbať (čoraz nižší rast, rekordná nezamestnanosť), tak nasadili aj dotácie (napríklad na pracovné miesta pre mladých). 
Namiesto toho, aby opustili túto skrachovanú socialistickú politiku však vláda Smeru chce ďalej znepríjemňovať život podnikateľom. Najnovšie vymysleli, že pri založení s.r.o. (spoločnosť s ručením obmedzeným) treba vložiť do firmy päťtisíc eur (do registrácie by peniaze mali byť na bankovom účte). Síce vláda chce bojovať voči podvodníkom, reálne s tým sťaží život tým malým podnikateľom, ktorí dodržiavajú pravidlá a majú skutočný záujem podnikať. Tí ostaní nové pravidlá ľahko obídu. Ako to už býva, nové pravidlo ešte nevstúpilo do platnosti, ale už sa objavilo pár nápadov, ako to obísť. Napríklad spoločnosti, ktoré vo veľkom zakladajú (čisto formálne) firmy, aby ich neskôr predali, sa môžu „predzásobiť“. Predsa základné imanie, ktoré pri registrácii povinne vložili, nemusí tam ostať večne. A takto očistené firmy si budú môcť kúpiť napríklad aj podvodníci, ktorí ich chcú použiť na nadmerné odpočty DPH pri fiktívnych obchodoch v neprehľadnej pavučine firiem.
A ešte bonus na koniec: Smer k všetkým týmto babráckym zásahom vie priradiť rôzne dobre znejúce prívlastky. Napríklad naposledy novelu Zákonníka práce aj plánovanú novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní nazvali opatreniami, ktoré smerujú k odstráneniu bariér rastu zamestnanosti (Správa o aktuálnej situácii na trhu práce SR). V skutočnosti je to presne naopak, tieto kroky vytvárajú bariéry a znižujú zamestnanosť. Sme zvedaví, aký pekný názov vymyslia na skomplikovanie založenia spoločností.

Zdielať: