Lucia Žitňanská: Zodpovednosť ministra Boreca nekončí nominovaním kandidáta

Voľba predsedu Najvyššieho súdu bude o to dôležitejšia, že predseda Najvyššieho súdu môže zostať aj predsedom Súdnej rady.
Zdá sa, že minister spravodlivosti Tomáš Borec dal na slová poslankyne NR SR za Most-Híd Lucie Žitňanskej a napokon nominoval kandidáta na post predsedu Najvyššieho súdu SR.
„Pred dvomi týždňami som vyzvala ministra spravodlivosti Boreca, aby využil svoju právomoc a nominoval kandidáta na post predsedu Najvyššieho súdu SR. Hovorila som, že nie je dôležité, či Štefan Harabin bude kandidovať, ale dôležité je, či sa niekto postaví voči nemu. Dnes má Harabin dvoch protikandidátov,“ pripomenula exministerka spravodlivosti.
Žitňanská v tejto súvislosti zdôraznila, že predsedu Najvyššieho súdu SR volí Súdna rada SR, polovicu ktorej tvoria sudcovia a druhú polovicu nominanti vlády, prezidenta a parlamentnej väčšiny. „Bez nich nemôže byť zvolený žiadny z kandidátov, ktorí na post predsedu kandidujú,“ uviedla Lucia Žitňanská s tým, že či bude zvolený Štefan Harabin, Zuzana Ďurišová alebo nominantka ministra spravodlivosti Jana Bajánková, bude to vďaka hlasom ľudí, ktorých do Súdnej rady vybrala vláda Róberta Fica, prezident Gašparovič a strana SMER-SD.
„Zodpovednosť ministra Boreca za voľbu predsedu Najvyššieho súdu preto nekončí len nominovaním kandidáta, ale až voľbou predsedu súdu,“ poznamenala Žitňanská. Podľa ďalších slov poslankyne NR SR za Most-Híd, voľba predsedu Najvyššieho súdu SR bude o to dôležitejšia, že predseda Najvyššieho súdu SR môže zostať aj predsedom Súdnej rady a tej môže pribudnúť aj povinnosť zrealizovať plošné previerky všetkých sudcov na Slovensku.
„Ako to s novelou ústavy nakoniec dopadne majú v rukách hlavne poslanci za SMER-SD a KDH, ale voľba predsedu Najvyššieho súdu, a predovšetkým to, ako sa v nej zachovajú nominanti vlády, prezidenta a parlamentnej väčšiny, môže veľa napovedať o ich skutočných úmysloch a tým pádom aj o budúcnosti slovenského súdnictva,“ dodala Žitňanská.
Zdroj: most-hid.sk

Zdielať: