Lucia Žitňanská: Buďme realisti!

Lucia Žitňanská
Vyhlásenie Lucie Žitňanskej, poslankyne NR SR a podpredsedníčky strany Most-Híd

Zákon o verejnom obstarávaní je veľmi vážnym zákonom. K jeho vylepšovaniu, novele a schvaľovaniu by sme vždy mali pristupovať s pocitom, že sme urobili maximum pre preto, aby vznikol dobrý, vykonávateľný a kontrolovateľný zákon. To isté platí aj pre právnu úpravu, aby sa na verejných peniazoch nemohli obohacovať schránkové firmy, a my sme nevedeli, kto za nimi stojí. Mňa a stranu Most-Híd pri schvaľovaní novely na konci minulého roka viedli tieto pohnútky. Pri súčasnom rozložení parlamentných síl to považujem za korektný a zodpovedný prístup.

Ešte stále som presvedčená že uznesenie k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktoré zaviazalo vládu pripraviť zákon o schránkových firmách tak, aby sa netýkal len verejného obstarávania, ale každého použitia peňazí občanov, bolo dobré riešenie. Smer a osobne predseda parlamentu prijali verejný záväzok. Verím, že tak, ako sa zaviazali, dopomôžu k tomu, aby mohol vzniknúť skutočne dobrý zákon o schránkových firmách. Lebo ak nie, bude to aj ich prehra. Budeme o novele rokovať všade, kde sa dá – od predsedu parlamentu až po jednotlivých poslancov. Cítime sa k tomu zaviazaní aj podpismi občanov pod hromadnými pripomienkami k tomuto návrhu zákona. 

Chápem nervozitu kolegov z SaS a Nova, ktorí sú nútení využiť každú príležitosť na zviditeľnenie sa. Nemyslím si ale, že najlepší spôsob prijímania účinných zákonov v parlamente je bezhlavo útočiť doprava, doľava.

V Bratislave 12. marca 2015

Lucia Žitňanská,
Podpredsedníčka strany Most-Híd,
Poslankyňa NR SR

Zdielať: