Lucia Žitňanská: Najlepším akčným plánom by bolo "byť ticho"

Lucia Žitňanská
Na dnešnom rokovaní vláda schvaľuje Akčný plán predchádzania a eliminácie rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie. Podľa podpredsedníčky Most-Híd Lucie Žitňanskej by vláda urobila v danej veci oveľa viac, kebyže v téme utečeneckej krízy mlčí.

Cieľom navrhované akčného plánu je „predchádzať vzniku predsudkov, stereotypov a nenávistných prejavov podmienených národnostnou, rasovou, etnickou, náboženskou a inou obdobnou neznášanlivosťou“. Podľa Lucie Žitňanskej sú tieto vety v priamom rozpore s tým, čo hovorí v posledných mesiacoch premiér Robert Fico. „Vyjadrenia o monitorovaní každého člena moslimskej komunity či zabránení vzniku ucelenej moslimskej komunity sú práve cestou k vytváraniu predsudkov a strachu, ktoré podnecujú náboženskú neznášanlivosť,“ vyhlásila podpredsedníčka Most-Híd Lucia Žitňanská. Považuje za cynické, že tento materiál predkladá na vládu práve minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý spolu s premiérom najviac zneužívajú túto tému na predvolebnú kampaň Smeru-

Za rovnako cynickú považuje aj ďalšiu vetu z Akčného plánu, že „mimovládne organizácie predstavujú nepostrádateľnú súčasť pri riešení problematiky rasizmu, xenofóbie a intolerancie a sú rešpektované ako nositeľ nových tém a presadzovania otázok vo verejnom záujme.” „Pritom to je práve premiér, ktorý ľudí z tretieho sektora nenazýva inak ako ľudskoprávni svätuškár,“ uviedla ďalší rozpor medzi slovami a skutkami súčasnej vlády Lucia Žitňanská. Podľa nej je prijímanie takéhoto plánu úplne zbytočné, keďže ochote vlády napĺňať tento akčný plán nemôže nikto uveriť, ani premiér sám. „Preto najlepším akčným plánom proti neznášanlivosti by bolo, kebyže premiér a vláda zostali ticho,“ dodal na záver Lucia Žitňanská.

Zdielať: