Lucia Žitňanská: Situáciu vyrieši nový spôsob kreovania ústavného súdu

Lucia Žitňanská
Podpredsedníčka Most-Híd Lucia Žitňanská rozumie rozhodnutiu prezidenta do volieb nevymenovať navrhnutých kandidátov za ústavných sudcov.

Prezident odmietol do volieb vymenovať ústavných sudcov. Podľa Lucie Žitňanskej len pokračuje neprehľadná ústavná situácia, ktorá vznikla po odmietnutí prezidenta Gašparoviča vymenovať docenta Čentéša za generálneho prokurátora. „Treba povedať, že chaotickú situáciu spôsobil predovšetkým ústavný súd svojimi rozhodnutiami, od ktorých sa dištancujú aj niektorí sudcovia,“ vyhlásila podpredsedníčka Most-Híd Lucia Žitňanská. Podľa nej sa prezident oprávnene obrátil so žiadosťou o výklad na ústavný súd, ten však jeho žiadosť odmietol.

Táto situácia sa podľa Lucie Žitňanskej dá vyriešiť jedine zmenou ústavy, ktorá odznova zadefinuje kreovanie ústavného súdu, vrátane kompetencií prezidenta pri menovaní sudcov. Cieľom návrhu je odstrániť priestor pre kompetenčné spory a zabrániť tomu, aby jedna politická garnitúra mohla prostredníctvom svojich kandidátov na dlhé roky ovládnuť ústavný sud. „My sme takýto návrh ústavného zákona pripravili a minulý týždeň sme ho aj predstavili verejnosti,“ uviedla Žitňanská. Návrh kreovania ústavného súdu spočíva na princípe 5 plus 5 plus 5, pričom piatich sudcov by mal voliť parlament, piatich súdna rada a piatich by menoval prezident. Taktiež sa sprísňujú podmienky odbornosti, ktoré musí splniť každý kandidát na ústavného sudcu. „Návrh, ktorý je súčasťou nášho protikorupčného balíčka, predložíme po voľbách parlamentu bez ohľadu na to, či Most-Híd bude vo vláde alebo v opozícii,“ uzavrela Lucia Žitňanská.

 

Zdielať: