Lucia Žitňanská: Zmenu Ústavy SR v navrhovanej podobe nepodporíme

Lucia Žitňanská
Podľa strany Most-Híd je dôležité zachovať rovnováhu medzi bezpečnosťou na jednej strane a slobodou a ochranou súkromia jednotlivca na strane druhej, čo niektoré vládne návrhy nerešpektujú.

Navrhované predĺženie lehoty na zadržanie podozrivých z terorizmu na 96 hodín pre políciu je podľa podpredsedníčky Most-Híd Lucie Žitňanskej pochopiteľný krok. „Nerozumieme však, prečo by súd potreboval až 144 hodín na vydanie rozhodnutia o väzbe,“ vyhlásila Lucia Žitňanská. V súčasnosti platná lehota 72 hodín pri obzvlášť závažných trestných činoch je podľa strany Most-Híd dostačujúca aj pri trestných činoch súvisiacich s terorizmom. „Preto zmenu ústavy v navrhovanej podobe poslanci Most-Híd nepodporia,“ doplnila Lucia Žitňanská.

Pri ostatných návrhoch z protiteroristického balíčka bude Most-Híd presadzovať predovšetkým obmedzenie účinnosti opatrení na 18, resp. 24 mesiacov, pričom by malo byť povinnosťou príslušných úradov podávať správy o efektivite ich využitia parlamentu. „Problémom bezpečnosti na Slovensku totiž nie sú len právomoci, ale skôr efektivita, časté úniky informácii a príliš veľká závislosť na politike,“ uviedla podpredsedníčka Most-Híd Lucia Žitňanská. Dôkazom je podľa nej aj tento narýchlo pripravený návrh antiteroristického balíčka, ktorý obsahuje viaceré zmeny zákonov, ktoré s bojom proti terorizmu nijako nesúvisia. 

Zdielať: