Most-Híd: Žiadame urýchlenie začiatku výstavby R7

21. októbra sa konala tlačová beseda strany Most-Híd na tému rýchlostná komunikácia R7. Poslanec NR SR za stranu Most-Híd Arpád Érsek a starostka MČ Bratislava-Podunajské Biskupice Alžbeta Ožvaldová vyjadrili svoje znepokojenie vo veci odďaľovania termínu výstavby rýchlostnej komunikácie R7, ktorá ohrozuje kvalitu života ľudí najmä v oblastiach južných regiónov Slovenska. 
Výstavbu rýchlostnej cesty R7 z Bratislavy smerom na Dunajskú Lužnú je podľa poslanca NR SR za stranu Most-Híd Arpáda Érseka potrebné urýchliť. Tvrdí, že pripravenosť R7 umožňuje začatie jej výstavby už v roku 2014, teda o rok skôr ako predpokladá ministerstvo dopravy. Érsek pritom navrhuje výstavbu R7 nezávisle od plánovanej diaľnice D4, s ktorou má byť prepojená. Pripravenosť výstavby tzv. nultého obchvatu Bratislavy je totiž značne nižšia a podľa Érseka by mohla výstavbu R7 brzdiť. Rezort dopravy uvažuje výstavbu R7 a D4 financovať v rámci PPP projektu.
"Trváme na tom, že pripravenosť výstavby R7 a D4 je úplne neúmerná. R7 je pripravenosťou už v takom štádiu, že v roku 2014, keby sa rozdelili tieto dva projekty, by sa mohla R7 nezávisle začať stavať. Posunutie termínu na rok 2015 a v nadväznosti na to na rok 2016 nie je prijateľné", vyjadril sa Érsek a navrhol, aby križovatka Ketelec pri bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice, jediný plánovaný bod napojenia R7 s D4, bola postavená podobne, ako keď sa staval Prístavný most v Bratislave. Niektoré vetvy z mostu boli zablokované a otvorili ich až po dobudovaní infraštruktúry. Druhou možnosťou urýchlenia výstavby R7 by podľa poslanca bolo, keby R7 išla zdola a pri začatí výstavby by ju pretínala D4 zhora. "Toto by bola zmena, ktorá by určite urýchlila výstavbu," uviedol Érsek. V súčasnosti sa počíta s tým, že cez križovatku Ketelec povedie R7 ponad D4. 
Podľa starostky MČ Bratislava-Podunajské Biskupice Alžbety Ožvaldovej je neprípustné, aby výstavbu cesty R7 spájali s výstavbou diaľnice D4, pretože takýto prístup by znamenal ďalšie odďaľovanie výstavby rýchlostnej cesty, a tak s nekvalitnou cestnou infraštruktúrou naďalej ohrozoval kvalitu života občanov postihnutých regiónov Slovenska. „Vyzývame pána ministra Jána Počiatka, aby dodržal svoj sľub a aby konal čo najrýchlejšie“, dodala starostka Ožvaldová.
Zdroj: SITA
 

Zdielať: