MOST-HÍD: Ministerstvo vnútra by malo stiahnuť volebné zákony

Ministerstvo vnútra by malo podľa poslanca NR SR za stranu Most-Híd, Gábora Gála stiahnuť dvojicu zákonov, ktoré sa týkajú volieb. Ako povedal Gál dnes na tlačovej besede, rezort vnútra predložil návrhy zákonov o volebnej kampani a zákon o podmienkach výkonu volebného práva ako úder z čistého neba. Najlepšie by bolo, ak by na takýchto zákonoch pracovala aj opozícia.
„Zákony boli predložené v nevhodnom čase, keď je hlavná dovolenková sezóna. Pripomienkové konanie bolo krátke. Zákony sú dosť nejasné alebo majú zamotaný cieľ,“ vyhlásil Gál. Návrhy ministerstva podľa neho idú mimo rámca požiadaviek verejnosti o kampani a financovaní strán. „Prečo to načasovanie? Aby bolo menej pripomienok? Aj tak ich bolo dosť,“ konštatoval s tým, že pri písaní zákona sa niekto ponáhľal, lebo sú v zákonoch rozpory. Gálovi sa vidia návrhy ako šité na mieru, aby bol niekto zvýhodnený a aby sa niekomu krivdilo.
Zákony, ktoré sa týkajú volieb a politických strán, by mali podľa Gála zabezpečiť, aby financovanie strán a kampane bolo transparentné. „Nielen teda kampaň, ako navrhuje ministerstvo, ale všetky aktivity strán,“ upozornil. Podľa neho treba zabezpečiť efektívnu kontrolu financovania strán, aby politická súťaž bola férová a kandidáti vedeli súťažiť za rovnakých podmienok. „Tu vidím najväčší problém, lebo návrhy neriešia najpálčivejšie problémy. Návrhy neriešia kontrolu strán. Je to vtip, že kontrolu financovania delegujú na ministerstvo financií a to môže tieto úlohy delegovať na okresné úrady. To je zlý vtip,“ vyhlásil Gál. 
Jediným dobrým bodom v návrhoch ministerstva je podľa Gála zavedenie transparentných účtov. Naopak zákony rátajú so zachovaním moratória, čo je podľa Gála nezmysel. „To je nekontrolovateľné. Zákon uškodí týmto čestným stranám a kandidátom,“ dodal. 
Most-Híd dnes do parlamentu predkladá vlastný návrh, ktorý rieši najmä financovanie strán a volebných kampaní, kontrolu financovania strán a sankcie. Jeho návrh podporujú aj SDKÚ-DS a KDH. Most-Híd v návrhu upravuje tri oblasti - financovanie strán, všetky voľby a kontrola Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ) a verejnosťou. Pre každé voľby by sa mal podľa návrhu vytvoriť volebný fond, ktorý vytvorí každá strana. Z neho bude uhrádzať výdavky na kampaň. Fond sa oddelí od prevádzkových nákladov, aby sa vedelo, z čoho strana financuje kampaň. Volebný fond budú mať aj jednotliví kandidáti, ak budú robiť individuálnu kampaň. Všetky dary majú byť podľa návrhu zverejnené, rovnako aj ich výška. 
Najdôležitejším opatrením návrhu Mostu-Híd má však byť kontrola financovania strán cez NKÚ a verejnosťou. Právomoci NKÚ sa majú posilniť. Ten bude môcť kontrolovať všetky povinnosti strany, ktoré má zo zákona. Ak dôjde k závažnému porušeniu zákona, NKÚ bude dávať návrh na rozpustenie strany. Audítor bude povinný hlásiť NKÚ, ak sa dozvie o akomkoľvek protizákonnom konaní. Novelizovať sa má aj Trestný zákon, kde by sa zaviedol nový trestný čin, a to nelegálne financovanie politickej strany. 
zdroj:SITA

Zdielať: